2013 Texas Water Safari

Below are results from the 2013 Texas Water Safari. Also available is the full 2013 Splits sheet in Excel format for those who like to see all the numbers.

Overall Place Special Recognition Boat # Team Members Overall Time
1 1st Unlimited 4106 Fred Mynar
Kyle Mynar
Logan Mynar
Andrew Condie
Tommy Yonley
Jerry Cochran
TC – Brian Mynar
TC – Joe Mynar
39:45:00
2 2nd Unlimited 247 Michael Rendon
Clay Wyatt
Jeff Glock
Bobby Smart
Sammy Prochaska
TC – Jill Wyatt
44:56:00
3 3nd Unlimited 807 Jay Daniel
Michael Vandeveer
Brandon Stafford
John DuPont
John Mark Harras
Andres Cabb
TC – Kristin Daniel
TC – Jim Graham
45:12:00
4 1st Mens Solo
1st Masters
9 Gaston Jones
TC – Tim Anglin
45:50:00
5 2nd Mens Solo 22 Ian Rolls
TC – Lisa Rivera
TC – Ginsie Stauss
48:30:00
6 1st USCA C1 29 Max Feaster
TC – Peter Derrick
49:07:00
7 1st Womens 5585 Morgan Kohut
Virginia Parker
TC – Holly Orr
49:30:00
8 2nd USCA C1 1 Wade Binion
TC – Mollie Binion
49:37:00
9 4th Unlimited 82 Chris Paddack
Jim Weber
Chuck Stewart
Charlie Stewart
Vance Sherrod
Pete Binion
TC – Sandy Sherrod
TC – Courtney Belk
50:25:00
10 1st Mixed 1113 Megan Yeager
John Bugge
TC – Dawn Wheeler
50:46:00
11 5th Unlimited 3711 Darryl Jiral
Kaitlin Jiral
Karim Aziz
TC – John LaRocque
51:46:00
12 3rd Mens Solo 19 Geoff Waters
TC – David Froelich
52:45:00
13 1st USCA C2 24 Mike Drost
Curtis Slaten
TC – Jeff Wueste
53:27:00
14 4th Mens Solo 1022 Phil Bowden
TC – Leslie Cain
56:51:00
15 5th Mens Solo 742 Tim Curry
TC – Ryan Roye
57:54:00
16 1st Tandem 1964 Woody Green
Chris KelterTC – Marja Juraschek
59:04:00
17 1st Womens Solo 497 Erin Magee
TC – Chris Stevenson
59:37:00
18 2nd USCA C2 2209 Max Hambly
Michael Tecci
TC – Jeff Jouett
60:02:00
19 6th Mens Solo 2273 Chris Issendorf
TC – Shannon Issendorf
64:37:00
20 1st Aluminum 5587 Gary Kohut
Trevor Hutton
TC – Marilyn kohut
65:55:00
21 2nd Womens 333 Debbie Richardson
Sheila Reiter
Heather Harrison
TC – Monique Tschurr
TC – Kathryn Alford
66:33:00
22 1st Novice 1920 Willie Martin
Thomas Martin
TC – Leigh Martin
67:41:00
23 2nd Aluminum 1620 JT Van Zandt
Hoyt Moss
TC – Charlie Chapman
TC – Misty Watson
68:51:00
24 3rd Aluminum 215 Cole Davis
Matt Myers
TC – Len Bryan
TC – Lorae Davis
69:15:00
25 2nd Tandem 7777 Wendall Smith
Tres Ryan
TC – Aaron Timmins
70:10:00
26 6th Unlimited 7 Jon Schoepflin
Linden Welsch
Chris Bailey
TC – Danny Cantu
70:21:00
27 3rd Tandem 217 Chad Keeth
Clay Snell
TC – Lee Robinson
71:29:00
28 3rd USCA C2 1985 Libby Geisinger
Joseph Geisinger
TC – Patty Geisinger
TC – Ted Linder
71:41:00
29 7th Mens Solo 1967 John Valdivia
TC – Rodney Neubauer
71:47:00
30 8th Mens Solo 728 Benjamin Duckett
TC – Constance Harris
TC – Amy Brand
71:52:00
31 7th Unlimited 1775 Joe Hunt
James Hunt
Josh Hunt
TC – Patty Hunt
72:06:00
32 4th Aluminum 6494 Gary Robinson
Ashley Robinson
TC – Mary Robinson
TC – John Qualls
72:07:00
33 5th Aluminum 252 Mark Hellinger
Paul Black
TC – Marian Black
72:32:00
34 4th USCA C2 2002 Matthew Whitt
Wendel Thuss
TC – Natalie Taylor Thuss
73:28:00
35 6th Aluminum 50 Bill McCanse
Richard Linden
TC – RaeAnn McCanse
73:31:00
36 2nd Mixed 6055 Julie Morgan
Colin Grimshaw
TC – Grady Hicks
76:25:00
37 9th Mens Solo 717 David Carlson
TC – Dick King
TC – Henry Meyers
78:24:00
38 10th Mens Solo 44 Mike Dey
TC – Anthony Penaloza
TC – Rebecca Ohnemus
78:27:00
39 8th Unlimited 1111 Gene Tankersley
James Spencer
Isaac Spencer
TC – Susana Stone
78:30:00
40 9th Unlimited 3734 Brian Frey
Sarah Frey
TC – Chelsea Rumbo
DNF – Kevin Halbert out at Cheapside
78:57:00
41 5th USCA C2 213 Jamie Sanderford
Brian Sanderford
TC – Anne Sanderford
78:59:00
42 5th USCA C2 971 Ken Startz
TC – Laura Startz
TC – Henry Dornak, SR
DNF Henry Dornak out at Luling
80:18:00
43 2nd Novice 218 Carlos Benavides
Bart Rogers
TC – Bobby Benavides
80:51:00
44 7th USCA C2 505 Michael Markowski
Steven Markowski
TC – John Markowski
81:10:00
45 11th Mens Solo 9969 Michael McGuire
TC – Michael McGuire
81:33:00
46 3rd Novice 304 Alan Whited
Dusty Coates
TC – Aubrey Coates
81:35:00
47 4th Novice 7466 Justin Brzozowske
Roger Barret
TC – Jim Estes
82:03:00
48 7th Aluminum 1984 Bob Hutchins
Jonathan Garcia
TC – Aubrey Williams
82:24:00
49 1st Standard 8 Chris Sukow
Brandon Heutmaker
TC – Sukow, Tim
82:49:00
50 12th Mens Solo 2780 James Ward
TC – Janet Ward
83:43:00
51 8th Aluminum 7880 Matt Sandel
Chris Champion
TC – AJ Champion
83:47:00
52 2nd Womens Solo 1961 Brenda Jones
TC – Ed Jones
84:57:00
53 5th Novice 2602 Steven Van Horn
Joel Truitt
TC – Kelly Truitt
85:24:00
54 3rd USCA C1 133 Derrick Lee
TC – Bryan Lowry
86:03:00
55 4th Tandem 762 Michael Mathews II
Andrew Davis
TC – Jim Buckner
86:26:00
56 3rd Mixed 2528 John Moore
Irene Moore
TC – Larry St Clair
TC – Omar Cortina
86:35:00
57 6th Novice 4140 McCrae Kempf
Daniel Kempf
TC – MacDonald Kempf
87:07:00
58 7th Novice 1313 Matthew Martinec
Tom Martinec
TC – Elizabeth Williams
87:13:00
59 8th Novice 3574 Calvin Clark
Marshall Moore
TC – Sharon Barclay
88:50:00
60 5th Tandem 8083 Chris Torrey
Justin Moses
TC – Mike Ruewer
88:53:00
61 13th Mens Solo 1979 Daniel Currey
TC – Bruce Hamilton
89:17:00
62 9th Aluminum 316 Omar Garcia
Doyle Lowry
TC – Elizabeth Garcia
89:28:00
63 2nd Standard 3 Gabriel Harris
Stacy Greer
TC – Robert Rhode
90:17:00
64 10th Aluminum 30 Ralph Castillo
Joshua Castillo
TC – Tom Fleshman
90:25:00
65 9th Novice 4566 Conor Edmondson
Michael Woodward
TC – Jessica Schneider
93:33:00
66 10th Novice 1965 Christopher Roach
Tim Kelley
TC – Patrick Roach
TC – Pat Roach
93:34:00
67 10th Unlimited 21 Jacob Migliazzo
Jason Embertson
Pavan Dendi
TC – Marc Migliazzo
93:44:00
68 6th Tandem 6755 Pat Stroka
Mark Taylor
TC – Jeff Taylor
94:30:00
69 3rd W Solo 1401 Nancy Bowers
TC – Jonathan Denning
TC – Kathryn Sullivan
95:12:00
70 7th Tandem 69 C David Brown
Cody Brown
TC – Stuart Brown
96:00:00
71 11th Novice 1227 Ryan Wagner
Brian Franck
TC – AJ Wagner
96:08:00
72 12th Novice 2931 Steve Wilson
Jennifer Wilson
TC – Jan Wilson
TC – McDuffie John
96:13:00
73 14th Mens Solo 3539 Douglas Eifler
TC – Maria Eifler
96:44:00
74 11th Unlimited 456 Donald Garcia
Johannes Brinkmann
Steve Peacock
Bryan Kennard
Michael Huebner
Scott Crocker
TC – Becky Garcia
96:58:00
75 4th W Solo 1926 Janie Glos
TC – Becky Haluska
TC – John Maika
97:20:00
76 3rd Womens 1212 Lynne Andrus
Paula Scotney-Castle
TC – Lynn Vance
97:27:00
77 8th Tandem 6053 Kent Fish
Mike Buck
TC – Tina Bunnell
97:41:00
78 4th USCA C1 1226 Andrew Stone
TC – Jennifer Tullis
99:04:00
79 13th Novice 34 Gavin Jobe II
Kevin Carbo
TC – Anna Jobe
99:08:00
80 14th Novice 777 Cloud Richards
Matt Beahm
TC – Josh Tongate
99:08:01
81 15th Novice 1938 Jon Newcomb
TC – Paul Newcomb
DNF – Andy Toppin out at Gonzales
99:52:00
DNF   4 Roy Tyrone
Eric Whicker
TC – David Hefner
 
DNF   311 Amy Boyd
TC – Julie Zoch
TC – Cindy Weisinger
 
DNF   2525 Lauren DeLouche
Veronica Sosa
TC – Michael Simmons
 
DNF   8581 Melissa James
Victoria Alloway
TC – Jason James
 
DNF   9927 Michael Cade
TC – Jeff Kellington
 
DNF   126 Todd Cleveland
TC – Kathe Cleveland
 
DNF   6185 Michael Musselman
TC – Dan Musselman
 
DNF   5300 Jay Fox
TC – David Combs
 
DNF   1018 Jeannette Burris
TC – Kim Johnson
 
DNF   46 Daniel Gideon
TC – Tiffany Marconi
 
DNF   4913 Logan Tussey
Carson Tussey
TC – Mike Tussey
 
DNF   301 Bruce Abbitt
Josh Freeman
TC – Josh Freeman
 
DNF   620 Zoltan Mraz
TC – Roy Lewis
 
DNF   1337 Brian Jones
Travis Crow
TC – Richard Crow
 
DNF   512 Heath Dieckert
Joel Schopp
TC – Evening Galvin
 
DNF   88 Brady Lotz
Chris Lotz
TC – Lynn Lotz
 
DNF   1717 Alfred Andrews
Debra Galvan
TC – Katie Andrews
 
DNF   314 Daniel Cruz
Efrain Cruz
TC – William Russell
TC – McLean Russell
 
DNF   33 Rhett Stuman
Brett Noble
TC – Jacqueline Noble
TC – Dawn Noble
 
DNF   42 JP Gips
Matt Gips
TC – Colleen Gips
 
DNF   1013 Robyn Benincasa
TC – Jeff Akens
 
DNF   1999 Michael Stones
TC – Lydia Stones
 
DNF   13 Kelly Fredrickson
Chris Fredrickson
TC – Stephanie Fredrickson
 
DNF   73 Rhonda Brown
Savannah McCumber
Elizabeth Gass
TC – Tiffany Daughtry
 
DNF   6988 Rick Manning
BJ Dobbs
TC – Frank Manning
 
DNF   1300 Wade Henson
Bryan Henson
TC – Leigh-Ann Mulsow
 
DNF   119 Roger Zimmerman
TC – Marc McCord
 
DNF   55 David Ripo
Nicholas May
TC – Laura
 
DNF   555 Bruce Trainum
TC – Sandy Trainum
 
DNF   9999 Martin Cronkhite
Greg Njus
TC – Martha Crawford
TC – Dan Njus
 
DNF   1011 Jeff McAdams
Bryan Tucker
Jesse Bolles
TC – Brent Mozingo
 
DNF   56 Emma Stubbings
Tyler
TC – Donna Bugge
 
DNF   220 Owen West
TC – Sheila Baker
TC – Tanyla Folk
 
DNF   1827 Les Sheffield
James Kancewick
TC – Stephen Aulbach