2023 Texas Water Safari

Below are results from the 2022 Texas Water Safari. Also available is the full 2023 TWS Splits sheet in Excel format for those who like to see all the numbers.  When viewing splits on iPhone, download the Excel file to see correct times.  There seems to be an issue just viewing the sheet.

GPS Tracks will be posted wthin the next few weeks.  Announcement will be made on website and Social Media.

Overall Place Recognition Team Members Boat # Overall Time
1 1st Tandem Unlimited Tommy Yonley
Jonathan Yonley

 

TC Steve Rask
TC Jacob Southard

2 39:46:00
         
2 1st Unlimited Andrew Condie
Brian Jones
Gaston Jones
William Russell
Dodd Yeager
Clay Wyatt

 

TC Jill Wyatt
TC Jay Condie

1313 40:21:00
         
3 2nd Unlimited Nathan Tart
James Lowe
David Earnest
Ryan Martinez
Shawn Boyett
Jason Cade

 

TC Kathryn Tart
TC Illiana Pena

2424 45:10:00
         
4 3rd Unlimited Rebekah Feaster
West Hansen
Cyril Derreumaux
Jeff Wueste
Gabe Haarsma
Jonathan Zeek

 

TC Barbara Edington
TC Lauran Edington

1901 48:56:00
         
5 1st Unlimited Women Lydia  Huelskamp
Cecili Bugge
Morgan Kohut

 

TC Virginia Parker
TC Holly Huelskamp

3931 49:33:00
         
6 1st USCA C-2 Susannah Hulin
Joshua Hulin

 

TC Pricilla Hulin
TC Dwight Hulin

56 51:15:00
         
7 4th Unlimited Brenda Jones
Ed Joes
Keifer Mauldin
Adam Sims

 

TC Tonya Jones
TC Amanda Adcock

4444 51:43:00
         
8 2nd Tandem Unlimited Patrick McCarthy
Will Leeds

 

TC Kayla Daniels
TC Scott Cummins

1116 51:47:00
         
9 5th Unlimited David Kaiser
Cohl Brazil
Jhet Brazil
Yusuf Johnson
Sam Hanna
Alex Leonard

 

TC Matt Sandel
TC Max Dugas

123 52:23:00
         
10 6th Unlimited Heather Harrison
Courtney Martinez
Wendell Smith
Bobby Smart

 

TC Mark Miller
TC Ryan Henk

333 52:51:00
         
11 2nd USCA C-2
1st Masters
Jimmy MacMillan
Garrett Jones

 

TC Ben Horsey
TC Brandon Thompson

195 53:01:00
         
12 7th Unlimited Thomas Martin
William Martin
James Martin

 

TC Miles Hosanna
TC Katie Cunningham

183 54:05:00
         
13 1st Solo Unlimited Woman Salli O'Donnell

 

TC Mike Malone

5353 54:07:00
         
14 1st Mixed Tandem Unlimited
1st Adult Youth
Adelaide Rolls
Ian Rolls

 

TC Brooke Rolls
TC Blane Ellis

22 54:20:00
         
15 1st Tandem Unlimited Women Holly Orr
Melissa James

 

TC Andrew Nelson
TC Jason James

357 54:37:00
         
16 1st USCA C-1 Man Brandon Stafford

 

TC Joseph Bitterly
TC Heather Stafford

14 56:43:00
         
17 8th Unlimited Matt Taylor
Myles Sumerlin
John D Chapman III
Bobby Johnson

 

TC Tara Taylor
TC Ricky Johnson

777 56:50:00
         
18 9th Unlimited Josephine Harras
John Mark Harras
Pete Binion
Wade Binion
Egan Gyldenege
Kyle Issendorf

 

TC Jason Jones
TC Chris Cobb

807 58:26:00
         
19 1st Novice Wesley Keathley
Micah Killian

 

TC Miles Maynor
TC Micah Harris

628 63:12:00
         
20 2nd Tandem Unlimited Women Mollie Binion
Lilly Jones

 

TC Sam Binion
TC Meagan Tolliver

38 63:25:00
         
21 10th Unlimited Daniel Currey
Derrick Lee
Greg Frank
Cody Taylor

 

TC Heather Toombs
TC Miranda Wait

667 63:31:00
         
        0:36:00
        3:56:00
22 1st Solo Unlimited Man Brady Lotz

 

TC Charlene Lotz
TC John Reagan

9 63:36:00
         
23 1st Aluminum Stephen Beck
Andy Armendariz

 

TC Roman Manzano
TC Kendra Alaniz

4747 65:54:00
         
24 1st Standard Liam Price
Edoh Amiran

 

TC Susan Price

424 66:00:00
         
25 3rd USCA C-2 Joe Mann
John Bugge

 

TC Jim Short

1346 68:09:00
         
26 4th USCA C-2 Michael Tecci
Chris Champion

 

TC AJ Champion
TC Jessie Hazelwood

160 68:14:00
         
27 2nd Aluminum Andrew Hurst
Garret Hurst

 

TC Ralph Hurst
TC Eden Hurst

832 68:49:00
         
28 11th Unlimited Shawn Melnar
Dylan Melnar
John Gutierrez

 

TC Sharon Melnar
TC Claire Stevens

7 68:56:00
         
29 2nd Standard Joe Geisinger
Curt Slaten out @ Victoria

 

TC Mike Drost
TC Debbie Richardson

54 68:57:00
         
30 12th Unlimited Cooper Knight
Andrew Noonan
Randall Murphy

 

TC Daphane Noonan
TC Dean Braune

432 70:13:00
         
31 3rd Tandem Unlimited Cody Nelson
Luke Brentlinger

 

TC Amber Nelson
TC Madison Lehman

1507 70:13:00
         
32 2nd Unlimited Women Kim Kaiser
Morgan O'Hanlon
Kileigh Reed

 

TC John Qualls
TC Peter Olden

321 70:44:00
         
33 13th Unlimited Kristin Daniel
Jay Daniel
Richard Zambrana

 

TC Jim Graham
TC Kassy Daniel

113 71:05:00
         
34 3rd Standard Luis Briones
Craig Ahlhorn

 

TC Kevin Rumbaugh
TC Sandra Ahlhorn

713 71:12:00
         
35 3rd Aluminum Aaron Zwahr
Mike Davidson

 

TC Jen Jenkins
TC Dolly Davidson

6708 72:41:00
         
36 2nd Novice Jackson Swilley
Parker Carpenter

 

TC Samuel Swilley
TC Kristopher Murphy

830 72:46:00
         
37 14th Unlimited Myla Weber
Libby Geisinger
Gwen Truitt
Jim Weber
Luke Parker

 

TC Sandy Sherrod
TC Bruce Houghton

35 73:08:00
         
38 4th Tandem Unlimited Doug Johnson
Garrett Meeker

 

TC Rebecca Meeker
TC Josh Shivers

6922 73:42:00
         
39 15th Unlimited Marshall Zurovec
Corey Snell
Stacy Greer

 

TC Rob Zurovec
TC Wesley Zurovec

8588 73:56:00
         
40 5th USCA C-2 Paul Pape
Mike Howard

 

TC Jennifer Keirnan-Pape
TC Amber Howard

1973 74:00:00
         
41 2nd Solo Unlimited Woman Cyndi Wilsdorf

 

TC Stephanie Wolfe
TC Susan Jordan

811 75:08:00
         
42 4th Standard Austin Bodin
Will Parrish

 

TC Megan Campbell
TC Andrea Villalobos

1612 75:13:00
         
43 4th Aluminum Colton Moore
Braden Ballard

 

TC Felecity Mayden
TC Rowdy Ballard

8000 75:21:00
         
44 16th Unlimited Paul Glisson
Rhett Stuman
James Ward
Justin Brzozowske

 

TC Emily Addlesperger
TC Janet Ward

1004 76:22:00
         
45 2nd Solo Unlimited Man Jackson Baker

 

TC Chris Baker
TC Chuck Baker

72 77:01:00
         
46 5th Aluminum Dalan Hoyt  Moss
Guthrie Moss

 

TC Wade Parsons
TC Charlie Chapman

1620 77:06:00
         
47 3rd Solo Unlimited Man Benjamin Duckett

 

TC Constance Harris
TC Emily Duckett

728 78:12:00
         
48 3rd Novice Robert Welch
Brandon Williams

 

TC John Peterek
TC Chad Clark

920 79:11:00
         
49 4th Novice Robert Regan
Jaime Salazar

 

TC Wendy Regan
TC Ann Slimmer

1421 79:19:00
         
50 4th Solo Unlimited Man Nathan Russell

 

TC Roxanna Honstein
TC Alex Russell

3001 80:14:00
         
51 17th Unlimited Matthew  Elkjer
Philip Athey
Hudson Elkjer

 

TC Dirk Thiele
TC Alex Athey

5602 81:41:00
         
52 5th Novice Alex Roessler
Andrew Parker

 

TC Levi Wildman
TC Luke Knackstedt

1986 81:46:00
         
53 3rd Tandem Unlimited Women Veronica Sosa
Felicia Ziegler

 

TC Jennifer Flanigan
TC David Carlson

15 82:01:00
         
54 5th Standard Marco Lozano
Alex Szczepaniak

 

TC Sonia Ortiz
TC Ben Sanchez

222 82:27:00
         
55 5th Tandem Unlimited John Dupont
Bill Stafford

 

TC Wade Stafford
TC Marie DuPont

65 82:38:00
         
56 3rd Solo Unlimited Woman Irene Moore

 

TC John Moore
TC Duncan Moore

25 82:56:00
         
57 5th Solo Unlimited Man Jay Berger

 

TC Nadira Bakar
TC Jack Janecek

712 83:02:00
         
58 2nd USCA C-1 Man Cody Smith

 

TC Josh Hernandez
TC Carson Smith

456 83:09:00
         
59 4th Solo Unlimited Woman Sonja St Clair

 

TC Larry St Clair

75 83:23:00
         
60 3rd USCA C-1 Man Ryan Stewart

 

TC Tabette Stewart
TC Sam Lash

428 83:45:00
         
61 18th Unlimited Wack Ezell
Trent Murphy
Bobby Sollock
Avery Ezell

 

TC Lee Ezell
TC Joey Zavesky

2727 84:28:00
         
62 2nd Mixed Tandem Unlimited  Jennifer Bugge
Johnny Martinez

 

TC Elizabeth Pierson
TC Sandy Pierson

818 84:44:00
         
63 6th Aluminum Mike Dey
Mike Smith

 

TC Cindy Gibeaux
TC Jake Gibeaux

6453 84:52:00
         
64 19th Unlimited Cody Fowler
Cody Hardin
Chris Withers

 

TC Chad Keeth
TC Shayne Anderson

4 84:53:00
         
65 7th Aluminum Alex Daresh
Jose Ramirez

 

TC Joseph Martin

8004 85:04:00
         
66 6th Novice Kyle Brodwater
Kody Brodwater

 

TC Cheryl Brodwater
TC Lisa Tomburo

609 85:06:00
         
67 8th Aluminum Richard Wessels

 

David Deal

TC Donna Davenport
TC Howard Johnson

8183 85:10:00
         
68 9th Aluminum Kate Motsko
Stefan Grater

 

TC Paula Sanchez

4321 85:13:00
         
69 10th Aluminum Stephen Bilby
Eliot Howard

 

TC Mark Cchnur

9910 85:13:00
         
70 7th Novice Stormy Massicotte
Levi Massicotte

 

TC Toni McCornack

1417 85:32:00
         
71 20th Unlimited Samuel Predtechenskis
Beau Predtechenskis
James Predtechenskis
Cooper Fawks

 

TC Anna Kathryn Lipe
TC Claire Predtechenskis

1940 86:15:00
         
72 8th Novice Tim Wilson
Chase Taylor

 

TC Abby Taylor
TC Millie Wilson

7001 86:41:00
         
73 9th Novice JR Gideon
Jack Craddock

 

TC Everett Eolff

34 86:42:00
         
74 6th Solo Unlimited Man Alexander Canizaro

 

TC Ben Sutin
TC Theo Yun

33 91:46:00
         
75 21st Unlimited Brandy  Kalkbrenner
Megan Lowry
Thomas Gardner

 

TC Kelly Herberholt
TC Chris Kalkbrenner

8008 92:04:00
         
76 7th Solo Unlimited Man Cord Johnson

 

TC Sunny Johnson
TC Clayborne Ross

2818 94:08:00
         
77 5th Solo Unlimited Woman Martha Adame

 

TC Adam Adame
TC Jeannie Hale

5858 94:14:00
         
78 6th USCA C-2 Steven Markowski
Michael Markowski

 

TC Diana Markowski
TC John Markowski

505 94:18:00
         
79 1st Novice Women Kaarin Gerber
Dusty Kahl

 

TC Craig Dilley
TC Lani Tarantino

666 94:30:00
         
80 8th Solo Unlimited Man Drew Denman

 

TC Rich Knarr
TC Mark Anderson

1124 94:31:00
         
81 6th Tandem Unlimited Lee Lichlyter
Bruce Beall

 

TC Jennifer Beall
RoxAnne Lichlyter

6 94:37:00
         
82 3rd Mixed Tandem Unlimited  Emma Andruss
John Andruss

 

TC Timothy Andruss
TC Joseph Andruss

1926 95:12:00
         
83 10th Novice David Ralph
Tristan Lewis

 

TC Brad Ralph
TC Bridget Lewis

9496 95:32:00
         
84 7th USCA C-2 Nathaniel  Dicks
Joshua P Halloran

 

TC Lauren Halloran
TC Cindy Check

1851 95:33:00
         
85 22nd Unlimited Daniela De La Cerda
Cliff De La Cerda
Kent Fish

 

TC Adam Casares
TC Kyla Casares

1013 95:33:00
         
86 9th Solo Unlimited Man Anthony Kusbel

 

TC Peter Pham
TC Joe Pham

911 95:37:00
         
87 7th Tandem Unlimited Ryan McCoy
Dan Wadley

 

TC Amanda McCoy

1861 95:43:00
         
88 11th Novice Nicholas Zehnder
Jake Thielman

 

TC Bob Nicks
TC Hayden Chavarria

27 95:44:00
         
89 23rd Unlimited Clint Simmons
Kenny Howitt
Chris Buxton

 

TC Rachel Simmons
TC Jennifer Howitt

727 97:38:00
         
90 8th Tandem Unlimited Tyler Robinson
Porter Robinson

 

TC Ken Shaver

1889 97:55:00
         
91 9th Tandem Unlimited Robert Felder
John Troilo

 

TC Amory Felder
TC Chris Troilo

4711 97:56:00
         
92 12th Novice Mark VandeHei
Todd F VandeHei

 

TC Sue Christofferson

1968 98:36:00
         
93 13th Novice Jack VandeHei
Gabriel VandeHei

 

TC Julie VandeHei

9700 98:51:00
         
DNF Tandem Unlimited Chris Bailey
Rob Nichols

 

TC James Shuler
TC Claudette Nichols

8760  
         
DNF Solo Unlimited Man Christopher Kelter

 

TC Paul Alvarez
TC Joe Godin

5114  
         
DNF Tandem Unlimited Trab Seyn
Darren Dodd

 

TC Patty Dodd
TC Jill Mulder

410  
         
DNF Tandem Unlimited Ryan Tedrow
Marcus Monroe

 

TC Mandy Tedrow
TC Tressa Monroe

8181  
         
DNF Aluminum Blair Severson
Levi Mowles

 

TC Shaun Overton
TC Garrett Mowles

1111  
         
DNF Solo Unlimited Man Bj Dobbs

 

TC Mike Dobbs
TC Anna Dobbs

6988  
         
DNF Novice Christopher Davis
Jared O'Brien

 

TC Jami O'Brien
TC Ana Davis

1984  
         
DNF Solo Unlimited Man Tim Curry

 

TC Fayla Curry

11  
         
DNF Unlimited Joe Hunt
John Wooldridge
McCall Bohnsack out @ Palmetto

 

TC Patty Hunt
TC Alyssa Wooldridge

1775  
         
DNF Novice Juan Castro
Seiji Williams

 

TC Cameron Coday
TC Juan Castro Sr

70  
         
DNF Mixed Tandem Unlimited  Annika Garcia
Johnny Garcia

 

TC Nicole Garcia
TC Juliette Flora

924  
         
DNF Novice Bryan Moczygemba
Steven Stone

 

TC Keith Olenick
TC Mary Phillips

1099  
         
DNF Unlimited Shilo Monney
Wyatt Monney
Chad Monney

 

TC Kandace Monney
TC Page Monney

421  
         
DNF Solo Unlimited Man Li-Yuan  Chea

 

TC Carlos Chea
TC Katy Chea

561  
         
DNF Novice Mitchell Coleman
Trevor Bohl

 

TC Rob Wolff
TC Tommy Wolff

330  
         
DNF Solo Unlimited Man Meredith  Cullen

 

TC Jimmy Woytasczyk
TC Danielle Cullen 

1929  
         
DNF Solo Unlimited Man Daniel Baumbach

 

TC Rob Tatrow
TC Gary Robinson

71  
         
DNF Unlimited Janae Fuller
Kate Fuller
Spencer Fuller

 

TC Tommy Duran
TC Myah Duran

514  
         
DNF USCA C-1 Man Tyler Payne

 

TC Alan Payne
TC Jody Allen

871  
         
DNF Solo Unlimited Man Jeff Larsen

 

TC Jodi Larsen
TC Keith Stone

101  
         
DNF Solo Unlimited Man Walter Golden

 

TC Ron Popp
TC Carolyn Popp

8981  
         
DNF Solo Unlimited Man Matt Bonura

 

TC Christi Bonura

224  
         
DNF Solo Unlimited Man Jeremiah Gonzalez

 

TC Rocio Morales

1908  
         
DNF Unlimited Tammy Gorman
Jason Gorman
Jack Culberson out at Luling

 

TC Kellie Martini
TC Dave Martini

16  
         
DNF Unlimited Luke Zolnierowski
Damian Stobierski
Ken Ehler
Filip Drozdowski
Andrew Davis

 

TC Anna Winder
TC Wojtek Osowiecki

1991  
         
DNF Solo Unlimited Man Geoff Waters

 

TC Twila Waters
TC David Froelich

19  
         
DNF Tandem Unlimited Chris Stevenson
Robb Stevenson

 

TC Jake Aziz
TC Adam Aziz

103  
         
DNF Unlimited Randal  Oudt
Brad Thawley
Matt Matza
Forrest Fauth

 

TC Amanda Oudt
TC Jonathan White

44  
         
DNF Solo Unlimited Man Chuck Scheidt

 

TC Sheila Hansel
TC Doug MacKay

1000  
         
DNF Aluminum Joe Clarke
Albert Nava

 

TC Albert Nava Jr

5000  
         
DNF Solo Unlimited Man Fred Mynar

 

TC Deborah Lane

17  
         
DNF Solo Unlimited Man Nathan Glaiser

 

TC Dan Glaiser
TC David Russell

1258  
         
DNF Tandem Unlimited Dan Gideon
Scott Craig

 

TC Tiffany Marconi
TC Abby Brown

2468  
         
DNF USCA C-1 Man Scott Ide

 

TC Seth Ide
TC James Ide

6246  
         
DNF Novice Kelley  Crow
Aaden Crow

 

TC Mark Crow

2121  
         
DNF Novice Dan Graves
Cristian Mandella

 

TC Andy Boagni

700  
         
DNF Unlimited Robert Pullin
Kirk Pullin out @ Palmetto
Kyle Pullin

 

TC Cynthia Pullin
TC Jenny Pullin

420  
         
DNF Novice Trent Magill
Joe Fore

 

TC Brandy Norwood
TC Brian Mignogna

8187  
         
DNF Solo Unlimited Man James  Sutherland

 

TC Catherine Sutherland
TC Audrey Sutherland

23  
         
DNF Unlimited Mason Kleinecke
Eric Sullivan
Wyatt Andrews

 

TC Christopher Pappas
TC Kiersten Potter

1173  
         
DNF Mixed Tandem Unlimited  Jennifer LaRochelle
Kyle LaRochelle

 

TC Karri Reich
TC Charles Reich

2006  
         
DNF USCA C-1 Woman Tina Sackett

 

TC Debbie Sackett
TC Ginsie Stauss

61  
         
DNF Tandem Unlimited Heath Johnson
Leslie Callahan

 

TC Marvin Dworaczyk
TC Chad Nemec

270  
         
DNF Tandem Unlimited Joe Heathcott
Shannon McShane

 

TC Steele Heathcott
TC Will Heathcott

3696  
         
DNF Tandem Unlimited Ray Arquette
Dave Amodio

 

TC Kelleen Arguette
TC Cindy Amodio

7550  
         
DNF Mixed Tandem Unlimited  Mary Jo Gumbert
Phil Gumbert

 

TC Theresa Connelly
TC Erin Magee

233  
         
DNF Solo Unlimited Man Al Kaufmann

 

TC Michael Reuwer
TC Karrah Kaufmann

1925  
         
DNF USCA C-2 Michael Carr
Chris Dobbins

 

TC John Thurkill
TC Billy Lanier

5150  
         
DNF Novice Dylan Grant
Tristan Jackson

 

TC Gerardo Parga
TC Charles Chain

2316  
         
DNF Tandem Unlimited Joseph Jacobson
Nathan Jacobson

 

TC Kip Jacobson
TC Aubrea Jacobsn

1836  
         
DNF Unlimited Chesney Coker
Chance Kittle
Matthew Beahm
Joel Duncan

 

TC Joe Bejarano
TC Tracey Duncan

1234  
         
DNF Unlimited Dan Brennen
Eric Wilder
John Williams

 

TC Terry Brennen
TC Laura Ann Bailey

1390  
         
DNF Solo Unlimited Man Brian Lowe

 

TC Noreen Johnson
TC Terry Eisile

1806  
         
DNF Unlimited Jesse Gonzales
Manuel Gonzales
Joe Angel Gonzales

 

TC Janelle Molina
TC Blanca Gonzales

3323  
         
DNF Novice Pete Garcia
Luis Lopez

 

TC Ramona Garcia
TC Brenda LeWallen

6672  
         
DNF Novice Stephen Barriga
Elijah Carpenter

 

TC William L Baumgartner

1823  
         
DNF Solo Unlimited Man Chris Anthony

 

TC Clayton Tanner
TC Robert Garrett Forsythe

1989  
         
DNF Tandem Unlimited Robert Dulin
Greg Upshaw

 

TC Rick Oliveria
TC Derek Hudson

708  
         
DNF Unlimited Gannon Dollar
Jacob Parrish
Nicholas Zafer

 

TC Garison Dollar

8  
         
DNF Tandem Unlimited Max Molina
Michael Row

 

TC David Molina
TC Jason Bradley

2223  

Safari Sponsors