2014 Texas Water Safari

Below are results from the 2014 Texas Water Safari. Also available is the full 2014 TWS Splits sheet in Excel format for those who like to see all the numbers.

Overall Place Special Recognition Boat # Team Members Overall Time
1 1st Unlimited
Tracker GPX File
150 Gaston Jones
Clay Wyatt
Wade Binion
Andrew Condie
Jeff Glock
Ian Rolls
TC – Jill Wyatt
TC – Jay Condie
40:03:00
2 2nd Unlimited
Tracker GPX File
167 Jay Daniel
Sammy Prochaska
Brandon Stafford
Shawn Boyett
Michael Vandeveer
Steve Bis
TC – Kristin Daniel
TC – Heather Heaton
44:55:00
3 1st Mens Solo
Tracker GPX File
3 Thomas Yonley
TC – Jacob Southard
TC – Tom Goynes
45:58:00
4 2nd Mens Solo
Tracker GPX File
2273 Chris Issendorf
TC – Shannon Issendorf
TC – Shea Newbolt
46:08:00
5 3rd Unlimited
Tracker GPX File
807 John Mark Harras
John Dupont
Mike Rendon
Andres Cabb
Karon Cabb
Daniel Cruz
TC – Willy Martin
TC – Allen Posnick
46:19:00
6 1st Mixed
1st Masters
Tracker GPX File
3221 Erin Magee
Jerry Cochran
TC – Ryan Roye
TC – William Roye
47:40:00
7 1st Tandem Unl
Tracker GPX File
620 RD Kissling
Bobby Smart
TC – Lance Gray
TC – Scott Johnson
49:41:00
8 1st USCA C1
Tracker GPX File
5 Jonathan Yonley
TC – Stephen Rask
49:42:00
9 1st USCA C2
1st Adult/Youth
Tracker GPX File
10 Daniel Feaster
Max Feaster
TC – Peter Derrick
50:20:00
10 4th Unlimited
Tracker GPX File
3711 Darryl Jiral
Kaitlin Jiral
Landen Jiral
TC – Kathi Jiral
TC – Lance Bielke
50:53:00
11 2nd Mixed
Tracker GPX File
4753 Phil Bowden
Debbie Richardson
TC – Cindy Muerer
TC – Becky Haluska
51:00:00
12 2nd USCA C2
Tracker GPX File
106 Liam Price
Edoh Amiran
TC – Veronica Wisniewski
51:24:00
13 2nd Tandem Unl
Tracker GPX File
1964 Woody Green
Chris Kelter
TC – Joseph Bynum
TC – Maggie Hejl
51:35:00
14 5th Unlimited
Tracker GPX File
35 John Bugge
Dawn Wheeler
Jennifer Bugge
Chris Wheeler
Cecili Bugge
TC – Donna Bugge
TC – Paul Bugge
51:52:00
15 1st Standard
Tracker GPX File
15 Chris Paddack
Chuck Stewart
TC – Kayla Taylor
TC – Charile Stewart
52:15:00
16 1st Novice
Tracker GPX File
555 Gabe Haarsma
Thomas Allen
TC – James Allen
TC – Helena Finley
52:48:00
17 3rd Mens Solo
Tracker GPX File
742 Tim Curry
TC – Jason Dluhy
TC – Zachary Peltier
54:16:00
18 3rd USCA C2
Tracker GPX File
2209 Max Hambly
Michael Tecci
TC – Joe Graef
54:44:00
19 1st Aluminum
Tracker GPX File
4 Roy Tyronne
Brian Jones
TC – Les Burkhalter
TC – David Hefner
54:48:00
20 1st Womens USCA C1
Tracker GPX File
357 Holly Orr
TC – Peter Churchman
TC – Andrew Nelson
57:49:00
21 3rd Tandem Unl
Tracker GPX File
25 Clay Snell
Chad Keeth
TC – Barry Snell
TC – Kelley Keeth
57:58:00
22 6th Unlimited
Tracker GPX File
8 Chris Sukow
Chris Champion
Joel Truitt
TC – Tim Sukow
TC – AJ Champion
59:03:00
23 4th USCA C2
Tracker GPX File
1985 Libby Geisinger
Joe Geisinger
TC – Patty Geisinger
TC – Mary Geisinger
59:09:00
24 7th Unlimited
Tracker GPX File
111 Isaac Spencer
Manuel Olivas
Jason Tittle
TC – Gene Tankersley
TC – James Spencer
59:43:00
25 4th Mens Solo
Tracker GPX File
21 Chris Stevenson
TC – Audra Stevenson
TC – Marian Stevenson
60:26:00
26 4th Tandem Unl
Tracker GPX File
7777 Tres Ryan
Wendell Smith
TC – Mark Miller
TC – Aaron Timmins
60:29:00
27 3rd Mixed
Tracker GPX File
55 Don Zeek
Rebekah Zeek
TC – Jonathan Zeek
TC – Joshua Zeek
60:49:00
28 2nd Aluminum
Tracker GPX File
50 Bill McCanse
Matt Sandel
TC – Ed Cafarella
TC – Damon McWhorter
61:28:00
29 1st Womens Solo
Tracker GPX File
11 Mollie Binion
TC – Becky Binion
TC – Sam Binion
62:20:00
30 4th Mixed
Tracker GPX File
3419 Kate Tart
Nathan Tart
TC – Dwight Tart
TC – Steben Smith
62:42:00
31 3rd Aluminum
Tracker GPX File
215 Matt Myers
Cole Davis
TC – Len Bryan
TC – LoRae Davis
64:31:00
32 5th Mens Solo
Tracker GPX File
9927 Michael Cade
TC – Jeff Kellington
TC – Lorena Pesantes
68:08:00
33 6th Mens Solo
Tracker GPX File
728 Benjamin Duckett
TC – Constance Harris
TC – Amy Harris
68:35:00
34 2nd Standard
Tracker GPX File
6 David Lozano
Megan Yeager
TC – Laura Jesse
TC – Liz Cavazos
68:48:00
35 7th Mens Solo
Tracker GPX File
1969 John Van Zandt
TC – Marat Epshtein
TC – Heather Epshtein
68:56:00
36 2nd Novice
Tracker GPX File
1219 Rod Price
Tom Dyll
TC – Ed Morris
71:32:00
37 8th Mens Solo
1 Hr penalty for life jacket
Tracker GPX File
451 Arthur Cayer
TC – Pamela Cayer
73:30:00
38 2nd USCA C1
Tracker GPX File
1978 Pete Binion
TC – John Maika
73:54:00
39 9th Mens Solo
Tracker GPX File
44 Rhett Stuman
TC – Rhett Stuman (Hambone)
TC – Charlie Henning
74:04:00
40 5th USCA C2
Tracker GPX File
505 Derrick Lee
Steven Markowski
TC – John Markowski
74:19:00
41 2nd Womens Solo
Tracker GPX File
311 Amy Boyd
TC – Jeanette Burris
TC – Ginsie Stauss
74:20:00
42 3rd Standard
Tracker GPX File
7175 Matt Bondurant
Doug Johnson
TC – Mari-Vaughn Johnson
TC – James Vaughn Johnson
74:21:00
43 5th Mixed
Tracker GPX File
1938 Jon Newcomb
Rebecca Newcomb
TC – Cindy Hershman
TC – Natlie Hershman
74:37:00
44 4th Standard
Tracker GPX File
96 Lisa L. Rivera
Chris LaRocque
TC – John LaRocque
TC – Trisha LaRocque
74:50:00
45 8th Unlimited
Tracker GPX File
3333 John Valdivia
Santiago Marroquin
Roger Zimmerman
Kennith Startz
TC – James Coleman
TC – Tim O'Neill
74:52:00
46 4th Aluminum
Tracker GPX File
1620 Hoyt Moss
David Hatton
TC – Charlie Chapman
TC – Bob Chapman
75:25:00
47 5th Tandem Unl
Tracker GPX File
88 Brady Lotz
Chris Lotz
TC – Lynn Lotz
TC – Charlene Sutton
75:56:00
48 5th Aluminum
Tracker GPX File
7466 Justin Brzozowske
Roger Barrett
TC – Carol Patterson
TC – Jennifer Barrett
76:31:00
49 3rd Womens Solo
Tracker GPX File
648 Myla Weber
TC – Courtney Weber
TC – Noel Shaver
76:37:00
50 3rd USCA C1
Tracker GPX File
1988 Jim Weber
TC – Mike Dey
TC – Rebecca Ohnemus
77:08:00
51 10th Mens Solo
Tracker GPX File
2002 Matthew Whitt
TC – Wendel Thuss
TC – Alex Whitt
77:11:00
52 4th Womens Solo
Tracker GPX File
333 Heather Harrison
TC – Patrick Aten
TC – Kat Alford
78:33:00
53 4th USCA C1
Tracker GPX File
131 Andy Brown
TC – Jessica Ward
TC – Charleen Dowell
78:40:00
54 3rd Novice
2 Hr penalty life jackets
Tracker GPX File
286 Branndon Bargo
David Bailey
TC – Chris Sinclair
80:05:00
55 6th Aluminum
Tracker GPX File
317 Zoltan Mraz
Styles Clarke
TC – Anita Mraz
82:19:00
56 11th Mens Solo
Tracker GPX File
2780 James Ward
TC – Janet Ward
83:19:00
57 6th Tandem Unl
Tracker GPX File
6154 Mike Buck
Kent Fish
TC – Hannah Fish
TC – Ann Fish
83:21:00
58 9th Unlimited
1 Hr penalty barge canal
Tracker GPX File
1775 Joe Hunt
James Hunt
Brian Beaubien (DNF out at Palmetto)
TC – Patty Hunt
TC – Tommie Masterson
84:13:00
59 7th Tandem Unl
Tracker GPX File
7 Jon Schoepflin
Doug Rhude
TC – Austin Leger
TC – Danny Cantu
84:16:00
60 12th Mens Solo
Tracker GPX File
511 Daniel Currey
TC – Bruce Hamilton
TC – John Whitiker
84:19:00
61 4th Novice
Tracker GPX File
1411 Chris Andry
Conor Harrison
TC – Marcus Morriss
TC – Bobby Pross
84:25:00
62 7th Aluminum
Tracker GPX File
602 Gergo Perlaky
Kirk Blanchard
TC – Christine Blanchard
88:09:00
63 5th Novice
Tracker GPX File
3615 Kyle Dahlberg
Matt Warren
TC – West Warren
TC – Garrett Rose
88:31:00
64 8th Aluminum
Tracker GPX File
71 Kirk Scheidt
Chuck Scheidt
TC – Stacy Scheidt
TC – Sarah Scheidt
88:40:00
65 13th Mens Solo
Tracker GPX File
556 Andrew Davis
TC – Jim Buckner
TC – Michael Matthews
93:56:00
66 9th Aluminum
Tracker GPX File
34 Joseph Jobe II
Kevin Carbo
TC – Anna Jobe
TC – Joey Jobe
94:51:00
67 5th Womens Solo
Tracker GPX File
7525 Kristel Lambeck
TC – Patrice Goodman
TC – Hershel Goodman
96:27:00
68 14th Mens Solo
Tracker GPX File
408 Richard Linden
TC – Rich Balboa
TC – Rich Bently
96:29:00
69 6th Novice
Tracker GPX File
1 Edward Ray
Wade Krause
TC – Jennifer Krause
TC – Jennifer Ray
96:48:00
70 7th Novice
Tracker GPX File
1293 Wade Baskin
Jake Davis
TC – Wes Davis
TC – Donna Davis
97:07:00
71 8th Novice
Tracker GPX File
31 Billy Tweedie
Colby Mischefsky
TC – Bill Tweedie
TC – Mike Gordon
98:19:00
72 10th Unlimited
Tracker GPX File
1717 Alfred Andrews
Catherine Andrews
Sara Gama
TC – Terrie Thompson
98:21:00
73 6th Womens Solo
Tracker GPX File
2222 Wendy Meyer
TC – Angela Reece
TC – Kim Joubert
98:40:00
74 9th Novice
Tracker GPX File
711 Matthew Wilson
Jordan King
TC – Mike Escobedo
98:47:00
75 15th Mens Solo
Tracker GPX File
5300 Jay Fox
TC – Bob Hutchins
98:59:00
76 11th Unlimited
Tracker GPX File
4444 Stacy Greer
Joseph Tidwell
Alexander Taylor
Gabriel Harris
TC – Michelle Greer
TC – Dana Gerber
99:00:00
77 10th Novice
Tracker GPX File
777 John West
Ryan Ward
TC – Brian West
TC – Dan Conway
99:25:00
DNF Tracker GPX File 1961 Brenda Jones
TC – Ed Jones
 
DNF Tracker GPX File 33 Vincent Lopez
TC – Ray Lopez
TC – Lina Dib
 
DNF – Time Tracker GPX File 1401 Nancy Bowers
TC – Terry Davis
TC – Norman Robertson
 
DNF – Time Tracker GPX File 7481 Melissa James
Gary Worgan (out at Gonzales 183)
TC – Jason James
TC – Parker Richardson
 
DNF Tracker GPX File 213 Jamie Sanderford
Brian Sanderford
TC – Anne Sanderford
TC – Noelle Sanderford
 
DNF Tracker GPX File 6755 Pat Stroka
Mark Taylor
TC – Alan Holzgrafe
TC – Tysha Calhoun
 
DNF Tracker GPX File 314 Charlie Kouba
Coy Kouba
TC – Keith Kouba
TC – Tony Kouba
 
DNF Tracker GPX File 2528 Sonja Botkin
Larry St Clair
John Moore
Irene Moore (out at Hocheim)
TC – Kevin Jonas
TC – Gus Campos
 
DNF Tracker GPX File 8486 August Peters
Lucas Peters
TC – Roxanne Peters
TC – Alyce Peters
 
DNF Tracker GPX File 6988 Rex Manning
Locke Henry
TC – Reba Manning
 
DNF Tracker GPX File 6055 Julie Morgan
Colin Grimshaw
TC – Grady Hicks
 
DNF Tracker GPX File 8869 Rex Manning
Locke Henry
TC – Reba Manning
 
DNF Tracker GPX File 2001 Norm Thomas
TC – Brenda Thomas
 
DNF – Time Tracker GPX File 30 Joshua Castilllo
William Irby
TC – Ralph Castillo
 
DNF Tracker GPX File 9 Brian Frey
TC – Becky Riedesel
TC – Sarah Frey
 
DNF Tracker GPX File 1999 Michael Stones
TC – Jeremy Stones
 
DNF Tracker GPX File 1018 Woodrow Courtney
Jason Sutcliffe
TC – Andrew Pratz
 
DNF – Time Tracker GPX File 2468 Daniel Gideon
TC – Tiffany Marconi
TC – Abby Brown
 
DNF – Time Tracker GPX File 2112 Mike Smith
TC – Mic Chrisman
TC – Johanna Smith
 
DNF – Time Tracker GPX File 1977 Alex Ball
Larry Bean
Aubrey Bean
TC – Esmeralda Del Toro
 
DNF – Time Tracker GPX File 6969 Tom Lambert
Steve Tippett
TC – Jeff Sones
TC – Denise Lambert
 
DNF Tracker GPX File 3003 Michael Cleveland
TC – Kathe Cleveland
TC – Victoria Cleveland
 
DNF Tracker GPX File 8627 Michael Wooton
TC – Dana Prater
 
DNF Tracker GPX File 1111 Curtis Slaten
TC – Mike Drost
TC – Kari Slaten