2004 Texas Water Safari

Below are results from the 2004 Texas Water Safari.  Also available is the full 2004 Splits sheet in Excel format for those who like to see all the numbers.

Results

Overall Place Classification Boat # Team Members Overall Time
1 1st Unlimited 44 Prochaska, Sammy
Dunn, John
Mynar, Joe
Mynar, Brian
Cochran, Jerry
Stewart, Chuck
TC-Klimitchek, Darrell
33:08
2 2nd Unlimited, 1st Masters 50 Maika, John
Binion, Pete
Sherrod, Vance
Petrisky, Pat
Pye, Jim
TC-Sherrod, Bill
36:06
3 3rd Unlimited 807 Harras, John Mark
Daniel Jr, James H. "Jim" "Jay"
Zeek, Jonathan
Yonley, Jonathan
Jackson, Jeremiah
Stafford, Bill "Polecat"
TC-Carlile, Gene. TX, age 47
37:02
4 1st Solo Unlimited 98 Mynar, Fred
TC-Myers, Roger
37:24
5 4th Unlimited 77 Drost, Michael "Mike"
Blouin, Phillipe
Hicks, Grady
Meurer, Cindy
Wueste, Jeff
Coppedge, Marc
Harvey, Jimmy
TC-Ginger Turner
37:33
6 5th Unlimited
Unlimited
10 Glock, Jeffrey "Jeff"
Deviney, Lee
Lisby, Armin
Churchman, Peter (DNF)
Lopez, Alex (DNF)
Cruz, Daniel (DNF)
TC-West Hansen, TX, age 42
37:58
7 1st USCA C2 71 Rask, Michael
Binion, Wade
TC-Wytaske, Rob
38:21
8 1st Mixed 500 Derrick, Peter
Derrick, Kathie
TC-Jacob Southard
39:27
9 1st Tandem Unlimited 4971 Steppe, Richard
Magee, Erin
TC-Kimball Kuhn
39:47
10 2nd Solo Unlimited 27 Bugge, John
TC-Bill Yonavich
40:43
11 2nd Mixed 524 Yonley, Tommy
Yonley, Sandy
TC-Redden, Brett
41:40
12 6th Unlimited 316 Baker, Matthew "Matt"
Wilson, Michael "Mike"
Marion, Todd
TC-Charles Baker
42:11
13 1st Standard 808 Jones, Gaston V.
Jones, Garrett
TC-Aaron Hanson
43:00
14 1st Novice 24 Melder, George
Chellette, Allen
TC-Melder, Suzanne
44:03
15 7th Unlimited 535 Johnson, Scott
Johnson, Ana
Johnson, Christopher
TC-Lance Gray
45:30
16 2nd Standard 824 Jiral, Darryl
Aziz, Kareem
TC-J. Bielka
45:40
17 3rd Mixed 888 Kissling, Randall D.
Tipton, Mary
TC-D. Brown
46:34
18 3rd Standard 101 Koslosky, Edgar "Ed"
Weber, Jim "Jimmy"
TC-Koslosky, Martha
46:39
19 1st Aluminum 111 Ecton, Jeff
Roberts, David
TC-Bill Ecton, TX
46:58
20 2nd Tandem Unlimited 1836 Klausmeyer, Greg
MacKay, Douglas "Doug"
TC-Boyd Branch
48:10
21 8th Unlimited 5 Pope, Tom
Guerrero, Roland
Perry, Larry
Pope, Bill
TC-Guerrero, Richard
TC-Perry, B.
48:30
22 2nd Aluminum
Aluminum
1111 Doran Jr, Jimmy
Hatton, David "Davie" (DNF)
TC-Richard West
49:11
23 4th Standard 6023 Quinlan, Jason
Watson, Matt? (James)
TC-Reeves, Tony
49:23
24 1st Women's Solo 1357 Nelson, Holly
TC-Nelson, Roger
49:26
25 4th Mixed 357 Nelson, Andrew
Nelson, Janet
TC-Stewart, Nathan, age 60, TX
49:50
26 2nd Novice 8005 Ameen, Richard
Kohut, Gary
TC-Tami Ameen, age 40, TX
51:14
27 5th Standard 1972 Wentrcek, Timothy "Tim"
Sullivan, John
TC-Bible, Chris age 31, TX
51:33
28 4th Solo Unlimited 971 Dornak III, Henry
TC-Scott Lee
52:48
29 3rd Aluminum 323 Roach, Lance
Roach, Sandye
TC-Carrie Gray
53:24
30 6th Standard 64 Metzler, Kent
Metzler, Frank
TC-Metzler, R.
53:27
31 5th Solo Unlimited 33 Stewart, Charles "Charlie"
TC-Belk, Tammy
55:34
32 3rd Novice 331 Thomsen, Axel
Chokhawala, Amiya
TC-Thomsen, Alex age 41
57:27
33 4th Aluminum 1620 Jacobs, Grant
Moss, Hoyt (Dalan)
TC-Henderson, Chris
57:37
34 2nd Women's Solo 731 Stauss, V. "Ginsie"
TC-Manning, Allen
57:38
35 4th Novice 2010 Danson, Jeremy
Hamilton, Mike
TC-Danson, Braye. TX, age 33
57:51
36 9th Unlimited 604 Slaughter, Ted
Slaughter, Bodwin
Slaughter, Wes
TC-O'Sullivan, Brenda
58:46
37 7th Standard 555 Parker, Marvin
Parker, Luke
TC-Parker, Charles, TX, age 51
58:55
38 6th Solo Unlimited 818 Seale, Jeffrey
TC-Laroe, C. in splits. Large, Chuck in entrants list.
59:13
39 1st USCA C-1 420 Robinson, Gary
TC-Simmons, Mark, TX
59:13
40 7th Solo Unlimited 939 Mraz, Zoltan
TC-Strickler, Robert
59:18
41 5th Aluminum 1204 Rotan, Jason
Clark, David L.
TC-Wick, Jude, TX, age 55
61:18
42 3rd Women's Solo 4 Lane, Deborah "Debra"
TC-Mynar, Renee
63:56
43 6th Aluminum 3742 Ward, James
Ward, Janet
TC-Dowell, Charleen, TX, age 62, (Janet's mother)
65:06
44 8th Solo Unlimited 62 Rhude, Doug
TC-Rhude, Arlene, TX, age 33
65:10
45 9th Solo Unlimited 2001 Thomas, Norman "Norm"
TC-Thomas, Brenda
65:15
46 10th Unlimited 1977 Hudson, Loren
Sullivan, Pete
Sellers, Jason
TC-K. Hudson
69:00
47 11th Unlimited 220 West, Eric
West, Alex
West, Owen
TC-West, Kelly
69:35
48 7th Aluminum 1985 Pickett, Alan
Pickett, Dan
TC-Struhall, Steven
71:15
49 5th Novice 1823 Keeth, Chad
Anderson, Shayne
TC-Lee Robinson
72:00
50 6th Novice 1310 Brown, Barry
Torrez, Andrew
TC-Cindy Brown
73:59
51 8th Aluminum 9263 Cates, Sean
Hogue, Andrew "Andy"
TC-J. Pryor
74:36
52 3rd Tandem Unlimited 1991 Mendenhall, Thomas
Mendenhall, Kathryn
TC-Mendenhall, David. Father
74:41
53 10th Solo Unlimited 1011 Paulsen, Kenneth
TC-Paulsen, Karen
74:49
54 12th Unlimited 22 Elvig, Mark
Elvig, Jack
Elvig, John
TC-A. Landon
80:24
55 11th Solo Unlimited 2367 Smith, Brian
TC-Smith, Dale
87:56
56 12th Solo Unlimited 78 Johnson, Randy
TC-J. Mora
96:15
DNF C-2 137 Nunnery, Jerry
Tyrone, Roy
TC-Tyrone, Floyd
 
DNF Tandem Unlimited 8888 Watt, Bryant
Brawner, Bowen "Bo"
TC-Norman, Greg
 
DNF   69 Vester, Thomas "Tom"
Brown, Dave
TC-Blevins, Lari
 
DNF Unlimited 441 Alford, Terry
Smart, Robert "Bobby"
Green, James
Ohlemacher, Paul
TC-Alford, Cindy
 
DNF Solo Unlimited 610 Garton, Trenton
TC-Garton, M
 
DNF Solo Unlimited 322 Edinger, Ted
TC-Dore, Jeannette
 
DNF Mixed 9514 Morgan, Julie
Grimshaw, Colin
TC-Johnson, Milton
 
DNF C-1 1970 Acker, Frank
TC-Mallet, Kenny, TX, age 33
 
DNF   1320 Rendon, Michael "Mike"
TC-Hoffman, Amy, TX, age 25
 
DNF Solo Unlimited 1234 Startz, Kennith "Ken"
TC-Startz, Laura, TX, age 37
 
DNF   73 Wunder, Michael
Dennis, E
TC-Mitchell, D
 
DNF Tandem Unlimited 75 Haper, Bertina
Davis, Luke
TC-Gibson, Vanessa, TX, age 23