2000 Texas Water Safari

Below are results from the 2000 Texas Water Safari.  Also available is the full 2000 Splits sheet in Excel format for those who like to see all the numbers.

Results

Overall Place Classification Boat # Team Members Overall Time
1 1st Unlimited 126 Baumbach, Donald
Dunn, John
Mynar, Brian
Mynar, Fred
Mynar, Joe
Stewart, Chuck
TC-Myers, Roger
34:23
2 2nd Unlimited 1234 Coffey, Larry
Lollar, Thomas "Butch"
Maika, John
Sherrod, Vance
Wytaske, Rob
TC-Jack Sherrod
36:36
3 1st Mixed, 1st Masters 24 Bugge, Donna
Bugge, John
Petrisky, Pat
Shively, Michael "Mike"
Steppe, Richard
Turner, Ginger
TC-Roberts, Russ
36:49
4 3rd Unlimited 503 Derrick, Peter
Rask, Timothy "Tim"
Rask, Michael
Yonley, Tommy
TC-Melina Kingry
38:59
5 4th Unlimited 1210 Dornak, Thomas "Tom" "Tommy"
Prochaska, Johnny
Prochaska, Sammy
TC-Darrell Klimitchek
40:41
6 2nd Mixed 1116 Binion, Mollie
Binion, Pete
Binion, Wade
Pye, Jim
TC-Binion, Becky. TX, age 42
40:52
7 5th Unlimited 807 DuPont, John
Harras, John Mark
Rask, David
Stafford, Bill "Polecat"
TC-Gene Carlile
42:55
8 1st Aluminum 887 Robinson, Gary
Simmons, Mark
TC-Simmons, Michael
43:10
9 1st Tandem Unlimited 2029 Daniel Jr, James H. "Jim" "Jay"
Paddack, Chris
TC-Daniel, Kristen
44:28
10 1st Solo Unlimited 1015 Hansen, West
TC-Lizet Alaniz
44:32
11 2nd Tandem Unlimited 123 Goynes, Thomas "Tom"
Goynes, Sandy
TC-Dennis Borowicz
46:23
12 1st Standard 973 Edgar, Mick
Nolen, Hunter
TC-Karen Nolen
46:25
13 3rd Tandem Unlimited 267 Churchman, Peter
Prochaska, Tommy
TC-Ray Churchman
46:39
14 Unlimited
6th Unlimited
4800 Freeman, Howard
Kieffer, Ken
MacKay, Douglas "Doug"
Branch, Boyd (DNF)
TC-Jed Bruner
46:43
15 1st Women's 180 Meurer, Cindy
Stauss, V. "Ginsie"
TC-Meurer, Larry
46:55
16 1st Parent/Child 87 Youens, Rachel
Youens, Robert
TC-Youens, Deborah
48:13
17 2nd Women's 500 Derrick, Kathie
Yonley, Lori
TC-Teddy Gray
49:09
18 1st Novice 6255 Qualls, John
Rush, John
TC-Hoffart, John
50:00
19 2nd Novice 1767 Mechura, Trey
Propst, Brent
TC-Mamirez, Roy
51:32
20 1st Women's Solo 497 Magee, Erin
TC-Thiede, Sam
52:45
21 2nd Standard 1002 Jackson, Bonnie
Jackson, John
TC-Kimball Kuhn
53:40
22 2nd Aluminum 60 Koslosky, Edgar "Ed"
Koslosky, Martha
TC-Wayne Gibson
53:43
23 3rd Standard 1096 Olsen, Michael "Mike"
Pogue, Randy
TC-Olsen, Susan
54:31
24 1st USCA C-2 2002 Jarrett, John
Smith, Jeremy
TC-Smith, Jim
55:10
25 4th Standard 1003 Pogue, Terry
Rennie, Duncan
TC-Gerstner, Mike
55:20
26 3rd Aluminum 22 Baker, Kevin
Cheaney, Jim
TC-Jonhn Dueley
56:23
27 5th Tandem Unlimited 2319 Kaufmann, Larry
Powell, Jeffrey
TC-Scott Powell
56:35
28 3rd Novice 1965 Gonzalez, Mario
Plata, Phil
TC-Cunningham, Susan
56:55
29 4th Novice 286 Battiston, Matt
Farrar, Troy
TC-Travis Patterson
57:15
30 5th Novice 316 Baker, Chris
Baker, Matthew "Matt"
TC-Charles Baker
57:48
31 3rd Women's 7 Smith, Janet
Taylor, Sarranne
TC-Gravely, James
57:52
32 6th Tandem Unlimited 681 Charo, James
Smith, Gary
TC-Fran Smith
58:50
33 1st USCA C-1 16 Brown, Jerry
TC-Susie Brown
59:02
34 5th Standard 777 Deitiker, Dusty
Deitiker, Glenn
TC-Darby Swank
60:15
35 7th Tandem Unlimited 530 Freeman, Troy
Kieffer, Karl
TC-Rachael Krych
60:58
36 7th Unlimited 600 Martin, Shannon
Martin, Michael "Mike"
Slaughter, Ted
TC-Smith, John.
61:18
37 6th Novice 28 Hosek, Chris
Levert, Chad
TC-Curtis Hosek
62:25
38 4th Aluminum 9 Greer, Stacy
Schoepflin, Jonathan Thomas "Jon"
TC-Molly Greer
64:25
39 6th Standard 23 Jiral, Darryl
Thigpen, Ken
TC-Bielke, Lance
65:23
40 2nd Solo Unlimited 2001 Thomas, Norman "Norm"
TC-Thomas, Brenda
66:03
41 7th Standard 5193 Sheward, Wes
Sheward, Buck (DNF)
TC-Logan, John
66:26
42 2nd USCA C-1 324 Price, Liam
TC-Weber, Jim
67:41
43 7th Novice 78 Daniel, Steve
Glock, Jeffrey "Jeff"
TC-John Glock
67:41
44 3rd Solo Unlimited 69 Lewis, Roy
TC-Eric Huchton
68:37
45 2nd USCA C-2 52 Zeek, Brandy
Zeek, Donald "Don"
TC-Nelson, Andrew
71:30
46 10th Tandem Unlimited
8th Unlimited
42 Brink, Bill
Lilly, Brian
Ratcliff, Rusty
Gigliotti, Jeffrey
Stroka, Pat
TC-Jeffrey Gighotti
TC-Brian Hood
71:52
47 8th Tandem Unlimited 262 Ellis, Kevin
Wilson, Michael "Mike"
TC-Karen Hill
72:10
48 4th Solo Unlimited 1986 Mendenhall, Thomas
TC-Mendenhall, David
72:25
49 5th Aluminum 8796 Achord, Gerrit
Achord, Janna
TC-Johnne Lang
73:05
50 5th Solo Unlimited 1971 Mason, James "Jim"
TC-Mason, Allison.
73:20
51 9th Unlimited 1111 Helms, Jeremy
Ragusin, Patrick
Reeves, Damon
TC-Benny Allgaier
73:52
52 6th Solo Unlimited 1269 Burrow, Dale
TC-James Brown
74:20
53 7th Solo Unlimited 35 Sones, Jeffery "Jeff"
TC-Brown, Billy
74:39
54 8th Novice 3742 Lopez, Paul
Ward, James
TC-Ward, Janet
74:46
55 10th Unlimited 3801 Carlson, Daniel
Pierce, James
Zimmerman, Tracy
TC-Jason Lemke
74:50
56 11th Unlimited 2727 Parker, Jeff
Parker, Steven
Wheeler, Mason
TC-Wheeler, Mike
77:10
57 9th Tandem Unlimited 222 Elvig, Jack
Elvig, Mark
TC-Chris Edwards, Houston, TX
77:11
58 8th Solo Unlimited 603 Keirnan, Michael "Mike"
TC-Joy Keirnan
77:46
59 12th Unlimited 2000 Burruss, William "Bill"
Cole, Jackie
TC-Kaki Burruss
78:16
60 9th Novice 4636 Drake, Richard "Rick"
Drake, Ron
TC-Tina Drake
78:19
62 11th Tandem Unlimited
Tandem Unlimited
8 Dobbs, Matt
Dobbs, Michelle (DNF)
TC-Bill Harding
78:52
63 10th Novice 726 Bent, Brian
Bent, Daniel
TC-Norman Bent
79:20
64 12th Tandem Unlimited 2316 Keirnan, James "Jim"
Keirnan, Mary Ellen
TC-Lindsey Keirnan
79:45
65 8th Standard 1867 Erickson, Christopher "Chris"
Hastert, Ethan
TC-Matthew Wolf
81:30
66 13th Unlimited
Unlimited
138 Jones, Garrett
Underwood, Aaron
Jones, Gaston V. (DNF)
TC-David Jans
84:06
67 13th Tandem Unlimited 76 Mitchell, William "Bill"
Mitchell, Samantha
TC-Mitchell, Pamela
95:55
68 Unlimited
14th Unlimited
1492 Nelson, Christian
Soloman, Paul
Klotzman, Spencer (DNF)
TC-Klotzman, Mark,
97:40
DNF Solo Unlimited 119 Zimmerman, Roger D.
TC-Smith, William L. "Billy"
 
DNF Solo Unlimited 805 Gumbert, Phil
TC-Mary Jo Gumbert
 
DNF Solo Unlimited 599 Mraz, Zoltan
TC-Helm, Tom
 
DNF Solo Unlimited 120 Bowden, Phillip "Phil"
TC-Davin Morris
 
DNF Solo Unlimited 3 Schau, Tore
TC-Vann, Dennis
 
DNF Standard 1411 Barnard, B. Scott
Mayer, Vincent "Dusty"
TC-Josh Barnard
 
DNF Novice 213 Sanderford, Jamie
Johnson, Mark
TC-Sanderford, Robert
 
DNF Solo Unlimited 48 Krohn, Jack
TC-Rizk, Ed
 
DNF Solo Unlimited 827 Stockwell, John
TC-Stockwell, Bill
 
DNF Tandem Unlimited 556 Graham, James
McCarthy, Mike
TC-Doug Pitner
 
DNF Standard 5050 Bird, Mike
McLeroy, Randy
TC-Mike Bird
 
DNF Mixed 590 Hicks, Grady
Grimshaw, Colin
Morgan, Julie
TC-Paul Penning
 
DNF Women's Solo 1001 Fatter, Laura
TC-Allison Zacaro
 
DNF Tandem Unlimited 555 Parker, Marvin
Parker, Charles
TC-Conine, Brian
 
DNF Tandem Unlimited 1620 Moss, Hoyt (Dalan)
Jacobs, Grant
TC-Hickey, David
 
DNF Novice 636 Weeks, Tyler
Weeks, Trent
TC-Weeks, Ray
 
DNF Solo Unlimited 220 West, Owen
TC-Brown, Doris