2017 Entrants          
Boat Number Class Team First Name Last Name TC #1 Name TC #2 Name
1 Mens Solo (one paddler)   Ron Henk Phil Bowden  
2 Tandem Unlimited (2 paddlers) Brothers Jonathan Yonley Scott Goynes Sandy Goynes
      Tommy Yonley Scott Goynes Sandy Goynes
3 Unlimited (3-6 paddlers) Gen 3 Daniel Tice Pauline Tice Becky Binion
      Mollie Binion Pauline Tice Becky Binion
      Payton Binion Pauline Tice Becky Binion
      Pete Binion Pauline Tice Becky Binion
      Tristin Tice Pauline Tice Becky Binion
      Wade Binion Pauline Tice Becky Binion
4 Aluminum (2 paddlers) Roy & Matt Matt sandel Terri Hefner david hefner
      Roy Tyrone Terri Hefner david hefner
7 Tandem Unlimited (2 paddlers) Inglourious Basterds TRES RYAN MARK MILLER AARON TIMMINS
      Wendell Smith MARK MILLER AARON TIMMINS
9 Womens Team (2-6 paddlers) Blonde Chicks with Paddle Sticks Caley Dorsett Skip Dorsett  
      Sara Coon Skip Dorsett  
17 Tandem Unlimited (2 paddlers) Saddle up and Paddle Mark Jackson Mike Jackson Sarah Jackson
      Johnny Jackson Mike Jackson Sarah Jackson
19 Tandem Unlimited (2 paddlers) Mid River Crisis David Froelich Jeff Jouett Mason Brennan
      Geoff Waters Jeff Jouett Mason Brennan
21 Tandem Unlimited (2 paddlers) Boy smells fish II Chad Keeth Kelley Keeth  
      Shayne Anderson Kelley Keeth  
22 Novice (2 paddlers) Los Mustachios 2 Justin Houston Cynthia Houston  
      Colten Houston Cynthia Houston  
23 Mens Solo (one paddler)   James Sutherland Catherine Sutherland  
25 Womens Solo (one paddler)   Irene Moore Cristina Puppak  
30 Tandem Unlimited (2 paddlers) Brothers JOHN Brothers Paul Brothers Brenda Brothers
      Luke Brothers Paul Brothers Brenda Brothers
34 Mens Solo (one paddler)   Ian Kolda John Peterek Anna Kolda
38 USCA C1 (one paddler)   Gabe Haarsma David Finley Christopher Bowes
41 Mens Solo (one paddler)   Jon Schoepflin Austin Leger Shannon Schoepflin
42 Aluminum (2 paddlers) Remus Durum Tom Helm Bill Wilson Kenneth Campbell
      Casey Campbell Bill Wilson Kenneth Campbell
44 Mens Solo (one paddler)   Christopher Thompson Vanessa Thompson  
52 USCA C1 (one paddler)   Curtis Slaten Mike Drost Kate Slaten
55 Novice (2 paddlers) Easy Like Monday Evening Ash Wineinger Mason Wineinger  
      James LOWE Mason Wineinger  
69 Tandem Unlimited (2 paddlers) Longstrokers Preston Koenig Crystal Koenig Doug Strause
      Cody Brown Crystal Koenig Doug Strause
76 Tandem Unlimited (2 paddlers) Favorite Time of the Day Matthew Mitchell Samantha Shipley Charles Mitchell
      William Mitchell Samantha Shipley Charles Mitchell
78 Tandem Unlimited (2 paddlers) The 2 Yaketeers Brennan Parker Saphire Riley  
      Kyle Villarreal Saphire Riley  
85 Mens Solo (one paddler)   Glen Clark Tiffany Marconi Abby Brown
87 Mens Solo (one paddler) Epic Texas Racing Joe Olivieri Dave Amodio Jami Smith-Hanchey
88 Tandem Unlimited (2 paddlers) Team Lotz Brady Lotz Charlene Lotz  
      Chris Lotz Charlene Lotz  
97 Mens Solo (one paddler) Boyett Boat Shawn Boyett Iliana Pena  
100 Mens Solo (one paddler) Sandia Sweetie Chuck Scheidt Dave Brown Carl Scheidt
101 Tandem Unlimited (2 paddlers) The Boatholes Jason Brooks Ashley Gordon Brian Dillard
      Vincent Cavaretta Ashley Gordon Brian Dillard
109 USCA C2 (2 paddlers) Double the Dose Philip Rask Stephen Rask  
      Zachary Kennedy Stephen Rask  
111 Womens Team (2-6 paddlers) Dream Giver Jennifer Bugge Donna Bugge Mac McGuire
      Veronica Sosa Donna Bugge Mac McGuire
121 USCA C2 (2 paddlers) Cruz'n USA Kyle Mynar Joe Mynar Renee Mynar
      Hener Cruz Joe Mynar  
123 USCA C1 (one paddler)   David Kaiser Kim Kaiser Jean Olden
136 Standard (2 paddlers) !Ay Caramba! Joseph Geisinger Mike Gordon Mark Gordon
      Mary Geisinger Mike Gordon Mark Gordon
138 Novice (2 paddlers) Metal Canü Alan Lindsey Andrew Evans Amy Lindsey
      Ted Korth Andrew Evans Amy Lindsey
146 Mens Solo (one paddler)   Mark NETLAND James Netland  
150 Unlimited (3-6 paddlers) A Touch of Gray Andrew Condie Jay Condie Jill Wyatt
      Chris Issendorf Jay Condie Jill Wyatt
      Clay Wyatt Jay Condie Jill Wyatt
      Gaston Jones Jay Condie Jill Wyatt
      Ian Rolls Jay Condie Jill Wyatt
      Jay Daniel Jay Condie Jill Wyatt
210 Novice (2 paddlers) Bexar County Yacht Club Charles Good Richard Good Jean Good
      Clayton Hahn Richard Good Jean Good
220 Unlimited (3-6 paddlers)   Owen West Kelly West Sheila Baker
    Rainmaker13 Alex West Kelly West Sheila Baker
      Eric West Kelly West Sheila Baker
224 Mens Solo (one paddler)   Matthew Bonura Christi Lancaster Jay Bonura
225 Tandem Unlimited (2 paddlers) Das Boot Al Kaufmann Michael reuwer Jonathan Peavy
      Jason Thibodeaux Jonathan Peavy Michael Reuwer
238 Mixed (2 paddlers, one of each sex) S23 Cayla Weber Matt Weber Noel Shaver
      JOHN Bugge Matt Weber Noel Shaver
317 Mens Solo (one paddler)   Daniel Currey Bruce Hamilton Sarah Straughan
319 USCA C1 Women (one paddler) Up North Elizabeth Geisinger Heather Harrison Patty Geisinger
333 Novice (2 paddlers) Bushy Tyler Coker Katie Soliday  
      Jake Bradshaw Katie Soliday  
345 Womens Team (2-6 paddlers) Miss Fits Amy Boyd Becky Haluska Mo Jennings
      Debbie Richardson Becky Haluska Mo Jennings
      Holly Orr Becky Haluska Mo Jennings
      Melissa James Becky Haluska Mo Jennings
      Rebekah Feaster Becky Haluska Mo Jennings
359 Aluminum (2 paddlers) Cactus Jim Kingston Ronny Gray Devin Gray
      Josh Kingston Ronny Gray Devin Gray
426 Novice (2 paddlers) Sons of Jørgen Jeffrey Jorgensen Judy Wild Alexis Dietze
      Tyler Jorgensen Judy Wild Alexis Dietze
459 Novice (2 paddlers) Bear Ballers Rhett Reeves Mary Reeves Teresa Reeves
      Anthony Torres Mary Reeves Teresa Reeves
497 Womens Solo (one paddler)   Erin Magee Grady Hicks Chris stevenson
509 Standard (2 paddlers) 509 Frank Metzler Kent Metzler  
      Mindi Metzler Kent Metzler  
512 USCA C2 (2 paddlers) Make the TWS Great Again Brian Jones Dwight Tart Ernestine Tart
      Nate Tart Dwight Tart Ernestine Tart
525 Tandem Unlimited (2 paddlers) Vatos Locos Mauro Vasquez IV Troy Teague  
      Jose Torres Troy Teague  
527 Mens Solo (one paddler)   Peter Tupker Duangchai Intalek Peter Tupker
556 Mens Solo (one paddler) EnergyBill.com Andrew Davis Jacob Simmons Jessica Davis
614 Unlimited (3-6 paddlers) Tea Party Kc Boren Charlie Boren Jenni Pahmiyer
      Kc. Boren Charlie Boren Jenni Pahmiyer
      Taylor McCrary Charlie Boren Jenni Pahmiyer
617 Tandem Unlimited (2 paddlers) Martin Slaughter Michael Martin John Smith Pamela Martin
      Ted Slaughter John Smith Pamela Martin
666 Tandem Unlimited (2 paddlers) I'm With Deadweight Alex Joseph Erna Baets  
      MIKE Wyganowski Erna Baets  
705 Tandem Unlimited (2 paddlers) Hold My Beer Wayne Thorp Jennifer Thorp Kambra Thorp Rivers
      Wes Wyatt Jennifer Thorp Kambra Thorp Rivers
717 Mens Solo (one paddler)   David Carlson Tom Phillips Henry Myers
726 Novice (2 paddlers) Stray Dogs Chris Bailey Bill Bailey James Shuler
      Ryan Logue Bill Bailey James Shuler
728 Unlimited (3-6 paddlers) Loose Hips Benjamin Duckett Constance Harris Amy Brand
      Greg Whittaker Constance Harris Amy Brand
      Jay Fox Constance Harris Amy Brand
      Jonathan Garcia Constance Harris Amy Brand
      Tom Gabriel Constance Harris Amy Brand
731 Aluminum (2 paddlers) FIRE & ICE Ginsie Stauss marilyn Lane Tom Lane
      Lisa Rivera marilyn Lane Tom Lane
777 Aluminum (2 paddlers) GOAND Alfred Andrews Terrie Thompson Debra Galvan
      Catherine Andrews Terrie Thompson Debra Galvan
807 Unlimited (3-6 paddlers) Cowboys JOHN DUPONT Jason Jones Jamie Martin
      John Mark Harras Jason Jones Jamie Martin
      Randy (RD) Kissling Jason Jones Jamie Martin
      Robert (Bobby) Smart Jason Jones Jamie Martin
      William (Willie) Martin Jason Jones Jamie Martin
      Zach Elkins Jason Jones Jamie Martin
821 Mens Solo (one paddler)   Mark Schattenberg Lauri Schattenberg Carl Schattenberg
823 Unlimited (3-6 paddlers) A Reptile Dysfunction Brandon Goering Amanda Franklin  
      Jeremy White Amanda Franklin  
      Nathan Hudgins Amanda Franklin  
830 Novice (2 paddlers) Blanco Boys Zachry Kezar Katie Kezar Reid Merchant
      Hunter Wallace Katie Kezar Reid Merchant
893 Unlimited (3-6 paddlers) June Buggery Ashley Robinson Mary Robinson Alison Robinson
      Gary Robinson Mary Robinson Alison Robinson
      Jim Pye Mary Robinson Alison Robinson
      Mark Simmons Mary Robinson Alison Robinson
911 USCA C2 (2 paddlers) Paddle The Load Jesse Robertson Adam Keller Trey Kazee
      Philip Athey Adam Keller Trey Kazee
963 Unlimited (3-6 paddlers) Risky Business JOHN Moore Omar Cortina  
      MIKE Dey Omar Cortina  
      Mike Smith Omar Cortina  
999 USCA C1 (one paddler)   Vincent Lopez Ray Lopez  
1004 Tandem Unlimited (2 paddlers) Fame & Glory Clint Simmons Emily Addelsperger Racehl Simmons
      Paul glisson Emily Addelsperger Racehl Simmons
1021 Mens Solo (one paddler)   Paul Cox Salli O'Donnell  
1077 Aluminum (2 paddlers) Brackish Boys August Peters Rhonda Kokena Alyce Peters
      Lucas Peters Rhonda Kokena Alyce Peters
1108 Womens Solo (one paddler)   Heather Smart Evelyn Johnson Carolina Jimenez-Celis
1134 Novice (2 paddlers) Up U Oars erik schleinkofer Steven Johnsen Erik Schleinkofer
      Steven Johnsen Steven Johnsen Erik Schleinkofer
1300 Tandem Unlimited (2 paddlers) Midwest Paddle Racing Dylan Mchardy Mandy Urban Ryan Smith
      Joe Mann Mandy Urban Ryan Smith
1313 Tandem Unlimited (2 paddlers) Whiskey Trip Darren Dodd brittany jeffus Patty Dodd
      keifer mauldin brittany jeffus Patty Dodd
1314 Novice (2 paddlers) Blood, Sweat, and Beers Arlen Thielemann Shea Thielemann  
      Dillon Thielemann Shea Thielemann  
1504 Mens Solo (one paddler)   David Lozano Laura Jesse Brian Harvey
1620 Aluminum (2 paddlers) Hoyt and Mark Hoyt Moss Charles Chapman Wade Parsons
      Mark Hellinger Chales Chapman Wade Parsons
1714 Mens Solo (one paddler)   Henry Mecredy Evan Mecredy Patrick Mecredy
1717 Tandem Unlimited (2 paddlers) Opha May Puller Kerry Dehmer Dehmer Justin Simpson  
      Ryan Reed Justin Simpson  
1775 Mixed (2 paddlers, one of each sex) It's the Hunt's Joe Hunt Tommy Masterson James Hunt
      Patty Hunt Tommy Masterson James Hunt
1832 Aluminum (2 paddlers) The Harle Boys Kirt Harle JW Harle Rob Harle
      Lee Harle JW Harle Rob Harle
1836 USCA C2 (2 paddlers) Current Chasers Ben Unruh Stephen Nelson Bitsy Unruh
      Stephen Unruh Stephen Nelson Bitsy Unruh
1845 Mixed (2 paddlers, one of each sex) binion/sherrod Sam Binion sandy sherrod daniel olson
      Vance sherrod sandy sherrod daniel olson
1865 Novice (2 paddlers) Spears Chris Spears Charlie Hebert Sam Rhotenberry
      Matt Spears Charlie Hebert Sam Rhotenberry
1901 Mens Solo (one paddler)   West Hansen Tim Anglin Lizet Alaniz
1922 Novice (2 paddlers) Denver Alec Cortez DeDe Hosek Ashley Averett
      Hervé Hosek DeDe Hosek Ashley Averett
1954 Novice (2 paddlers) 1954 Glenn Longley Spencer LeDoux  
      Cory Hensh Spencer LeDoux  
1964 Tandem Unlimited (2 paddlers) Virgen de Guadalupe Christopher kelter Janell Webber Bob Kelter
      Gabe Webber Janell Webber Bob Kelter
1966 Mens Solo (one paddler)   Justin Brzozowske Paul Brzozowske Carol Brzozowske
1973 USCA C2 (2 paddlers) HELL YEAH MIKE Howard Jennifer Keirnan-Pape Amber Howard
      Paul Pape Jennifer Keirnan-Pape Amber Howard
1978 Mens Solo (one paddler)   Ronny Werner Jane Bushong Brown  
1981 Standard (2 paddlers) Marty P and The G-Funk Patrick Martin Robert Gillette Patrick Martin
      Robert Gillette Robert Gillette Patrick Martin
1982 Womens Team (2-6 paddlers) Hustle and Grind Kaitlin Jiral Kate Tart Kathy Jiral
      Shannon Issendorf Kate Tart Kathy Jiral
      Virginia Condie Kate Tart Kathy Jiral
2002 Aluminum (2 paddlers) GTC Matt Whitt Matthew Altemeier Robb Van Eman
      Wendel Thuss Matthew Altemeier Robb Van Eman
2017 Unlimited (3-6 paddlers) Window Lickers Joey Tidwell Dana Gerber  
      Stacy Greer Dana Gerber  
      Ty Taylor Dana Gerber  
      Wade Garms Dana Gerber  
2222 Standard (2 paddlers) Gruene-Gos Christopher Goodart Lance Bielke Peggy Bielke
      Ryan Bielke Lance Bielke Peggy Bielke
2277 Novice (2 paddlers) Bass Folks Drew Dylla Tommy Douglass Amber Elizondo
      Seabass Yrizar Tommy Douglass Amber Elizondo
2424 Unlimited (3-6 paddlers) Tarpus Andrew Noonan aubrey barnhart jacob northam
      Cooper Knight aubrey barnhart jacob northam
      David Earnest aubrey barnhart jacob northam
2468 Unlimited (3-6 paddlers) Nunya Business Clint Davidson Paul Marconi  
      Daniel Gideon Paul Marconi  
      Matt Alva Paul Marconi  
2553 Tandem Unlimited (2 paddlers) It's On kennith startz laura startz Kenny startz
      Nicholas startz laura startz Kenny startz
2829 Mixed (2 paddlers, one of each sex) Too Old For This Jim Weber John Maika Courtney Shaver
      Myla Weber John Maika Courtney Shaver
2937 USCA C2 (2 paddlers) The Bearded Marauders Ethan Allan Lauren Allan Becca Pickern
      Josh Pickern Lauren Allan Becca Pickern
3003 Mens Solo (one paddler)   Michael Cleveland Kathleen Cleveland Victoria Cleveland
3113 Mens Solo (one paddler)   Trab Seyn Jill Mulder Paula Witt
3711 Unlimited (3-6 paddlers) TMZ Michael Vandeveer Tim Vandeveer Leslie Vandeveer
      Tim Curry Tim Vandeveer Leslie Vandeveer
      Zach Peltier Tim Vandeveer Leslie Vandeveer
3764 Tandem Unlimited (2 paddlers) No Doubts Ken Shaver Norm Thomas Nita Shaver
      William Robinson Norm Thomas Nita Shaver
3965 Mixed (2 paddlers, one of each sex) Wenonah Ridin' Hillaire Porche Brooks Porche Randall Moore
      Richard Porche Brooks Porche Randall Moore
4080 Novice (2 paddlers) FOG Ted Hume Charla Bailey Clark Cornwell
      Scott Bailey Charla Bailey Clark Cornwell
4162 Aluminum (2 paddlers) Watrduck Richard Drake Tina Drake  
      Rick Drake Tina Drake  
4215 Unlimited (3-6 paddlers) SU2C Chris PADDACK SUSIE PADDACK JOE GRAEF
      JEANNETTE BURRIS SUSIE PADDACK JOE GRAEF
      JOHN HOFFART SUSIE PADDACK JOE GRAEF
      John QUALLS SUSIE PADDACK JOE GRAEF
      MAX HAMBLY SUSIE PADDACK JOE GRAEF
      MIKE TECCI SUSIE PADDACK JOE GRAEF
4234 Aluminum (2 paddlers) Paddlers in Law JOHN Carment Pat Schreiber Gary Hoff
      Patrick Schreiber Pat Schreiber Gary Hoff
4444 Novice (2 paddlers) Los Mustachios 1 Cooper Houston Aimee King  
      Jacob Flores Aimee King  
4614 Tandem Unlimited (2 paddlers) It's About Time!! Brandon Gibson Julie Gibson Kathryn Gibson
      Gary Gibson Julie Gibson Kathryn Gibson
5000 Novice (2 paddlers) Clark & Clarke Jason Clark George Clarke Alice Clarke
      Joe Clarke George Clarke Alice Clarke
5050 Mixed (2 paddlers, one of each sex) 50/50 Matt Friendshuh Galen Gilum Rachel Hamilton
      Nikki Costanza Galen Gilum Rachel Hamilton
5231 Unlimited (3-6 paddlers) Hormiga Brian Smith Allen Barnett Dale Smith
      Jesus Gomez Allen Barnett Dale Smith
      Lori Pollock Allen Barnett Dale Smith
      Robert Pollock Allen Barnett Dale Smith
5251 Aluminum (2 paddlers) Determination Martha Adame Adame adame Jeanie hale
      Leticia Ruiz Adame adame Jeanie hale
5589 Mens Solo (one paddler)   Patrick Hawekotte Kevin Hawekotte  
5961 Mixed (2 paddlers, one of each sex) Leapfrog Brenda Jones Tonya Jones  
      Ed Jones Tonya Jones  
6006 Novice (2 paddlers) No Balls, All Bite Camille Hernandez Josh Hernandez  
      Joanna Lehrmann Josh Hernandez  
6161 Standard (2 paddlers) Snails on Fire Debbie Sackett Dale Tilson Thomas Coker
      Tina Sackett Dale Tilson Thomas Coker
6225 Standard (2 paddlers) The Staffords Bill Stafford Wade Stafford Joseph Bitterly
      Brandon Stafford Wade Stafford Joseph Bitterly
6457 Tandem Unlimited (2 paddlers) Grumpy Ole Men Kent Fish Kim Buck Anne Fish
      MIKE Buck Kim Buck Anne Fish
6755 Tandem Unlimited (2 paddlers) Stroka Luck Mark Taylor Jeff Taylor Dan Duncan
      Pat Stroka Jeff Taylor Dan Duncan
6874 Novice (2 paddlers) Gray & Jeff Jeff Davis Laura Davis Mike Davis
      Gray Powell Laura Davis Mike Davis
6969 Novice (2 paddlers) The Flashy Noles Evan Bailey Janet Bailey Bill Bailey
      Nick Powell Janet Bailey Bill Bailey
7179 Aluminum (2 paddlers) Team Beeracuda Daniel Listi Eric Engelhardt Jeff Brode
      Tony Listi Eric Engelhardt Jeff Brode
7481 Aluminum (2 paddlers) Singled Out JOHN Medrano Jenni Medrano Denise Kirkham
      Fernando Garcia Jenni Medrano Denise Kirkham
7576 Unlimited (3-6 paddlers) Team GDFR Shannon Molina Kelly Frank Sadie St Clair
      Sonja St Clair Kelly Frank Sadie St Clair
      Larry St Clair Kelly Frank Sadie St Clair
7777 Tandem Unlimited (2 paddlers) Row Co Paul Heaton Scott Wenger Ruben DeLeon
      Thomas Smith Scott Wenger Ruben DeLeon
7780 Tandem Unlimited (2 paddlers) Two Ol' Dogs James Ward Janet Ward Kerri Harlan
      Kent Harlan Janet Ward Kerri Harlan
8027 Novice (2 paddlers) The A Team Ashley Krall Jessica Head Leanne Jones
      Amanda Hilliker Jessica Head Leanne Jones
8183 Novice (2 paddlers) Lost Padres David Deal Aaron Fritz  
      Richard Wessels Aaron Fritz  
8587 Novice (2 paddlers) Brozilians Jhet Brazil Doug Brazil London Brazil
      Cohl Brazil Doug Brazil London Brazil
8686 Mens Solo (one paddler)   Jonathan Ornelas Mark Snell  
8790 Mixed (2 paddlers, one of each sex) Makai Marilyn Hutton Morgan Kohut Andre Pellerin
      Trevor Hutton Morgan Kohut Andre Pellerin
9263 Novice (2 paddlers) Full Twist Austin Jeffers Margaret Jeffers Tony Presenza
      James Jeffers Margaret Jeffers Tony Presenza