2016 TWS Results

Click here 2016 TWS Splits

Overall Place Recognition Team Members Boat # Seadrift
1 1st Overall Kyle Mynar
Logan Mynar
Fred Mynar
Tommy Yonley
Phil Bowden
Jason Cade
TC – Joe Mynar
TC – Scott Goynes
1
Tracker GPX File
  31:33:00
           
2 2nd Unlimited Chris Issendorf
Wade Binion
Clay Wyatt
Gaston Jones
Ian Rolls
Andrew Condie
TC – Jill Wyatt
TC – Jay Condie
150
Tracker GPX File
  31:55:00
           
3 3rd Unlimited
1st Masters
Amy Boyd
Bobby Smart
Debbie Richardson
Jeff Wueste
TC – Becky Haluska
TC – Sheila Torres-Blank
444
Tracker GPX File
  39:02:00
           
4 1st Tandem Unlimited Brian Jones
Nathan Tart
TC – Dwight Tart
TC – Kate Tart
512
Tracker GPX File
  39:03:00
           
5 4th Unlimited Bill Stafford
Chris Champion
John DuPont
John Mark Harras
Willie Martin
JT VanZandt
TC – Jim Champion
TC – Jason Jones
807
Tracker GPX File
  39:11:00
           
6 1st Solo Unlimited Brandon Stafford
TC – Joseph Bitterly
TC – Heather Stafford
97
Tracker GPX File
  39:22:00
           
7 1st Womens Solo -Record Virginia Condie
TC – Shannon Issendorf
TC – Wes Wyatt
1216
Tracker GPX File
  40:17:00
           
8 1st Womens Team Morgan Kohut
Kaitlin Jiral
TC – Gary Kohut
TC – Andre Pellerin
2
Tracker GPX File
  42:10:00
           
9 1st Aluminum Roy Tyrone
Gabe Haarsma
TC – David Hefner
4
Tracker GPX File
  42:23:00
           
10 5th Unlimited Charlie Stewart
Chris Paddack
Jeannette Burris
John Qualls
John Hoffart
Mike Dey
TC – Kayla Taylor
TC – Courtney Belk
324
Tracker GPX File
  42:48:00
           
11 1st Standard Edoh Amiran
Liam Price
TC – Susan Price 
106
Tracker GPX File
  42:59:00
           
12 6th Unlimited Jonathan Redfern
David Deleon
Karim Aziz
Jake Aziz
TC – Nancy Aziz
TC – Jwan Petitjean
824
Tracker GPX File
  44:10:00
           
13 2nd Womens Team Cecili Bugge
Heather Harrison
Irene Moore
TC – Donna Bugge
TC – Kat Wilson
333
Tracker GPX File
  44:15:00
           
14 1st USCA C2 John Bugge
Veronica Sosa
TC – Jennifer Buggee
TC – David Coombs
370
Tracker GPX File
  44:31:00
           
15 2nd Tandem Unlimited Tim Curry
Zach Peltier
TC – Trevor Hutton
1993
Tracker GPX File
  44:32:00
           
16 3rd Tandem Unlimited Jay Daniel
Shawn Boyett
TC – Kristin Daniel
TC – Brandon Hartmann
95
Tracker GPX File
  44:38:00
           
17 1st Mixed West Hansen
Melissa James
TC – Ginsie Stauss
TC – Barbara Edington
1901
Tracker GPX File
  44:44:00
           
18 2nd USCA C2 Hayden Thorp
Taylor McLauren
TC – Ray Hanusch
TC – Erin Thorp
700
Tracker GPX File
  44:46:00
           
19 2nd Solo Unlimited Geoff Waters
TC – David Froelich
9
Tracker GPX File
  45:09:00
           
20 4th Tandem Unlimited Mike Drost
Curtis Slaten
TC – Mike Rendon
TC – Kari Slaten
59
Tracker GPX File
  47:42:00
           
21 3rd USCA C2 Joseph Geisinger
Mary Geisinger
TC – Grady Hicks
TC – James Coleman
42
Tracker GPX File
  47:49:00
           
22 7th Unlimited Ethan Petersen
Madeleine Petersen
Matthew Petersen
Eric Petersen
TC – Janet Guinn
TC – Lindsey Petersen
666
Tracker GPX File
  51:29:00
           
23 8th Unlimited Brandon Goering
Jeremy White
Nate Hudgins
TC – Amanda Franklin
823
Tracker GPX File
  51:31:00
           
24 2nd Aluminum Matt Myers
Cole Davis
TC – Rob Nichols
TC – Lorae Davis
55
Tracker GPX File
  51:42:00
           
25 3rd Aluminum Hoyt Moss
Kipp Nickelson
TC – Charlie Chapman
TC – Wade Parsons
1620
Tracker GPX File
  51:52:00
           
26 1st USCA C1 Ed Jones
TC – Brenda Jones
TC – Cindy Brown
1959
Tracker GPX File
  52:48:00
           
27 5th Tandem Unlimited Brady Lotz
Charles Cox
TC – Charlene Sutton
TC – Nate Smith
88
Tracker GPX File
  52:53:00
           
28 3rd Solo Unlimited Max Hambly
TC – Jeff Jouett
TC – Mason Brennan
1803
Tracker GPX File
  52:55:00
           
29 6th Tandem Unlimited Kent Harlan
Rhett Stuman
TC – Kerri Harlan
TC – Penni Stuman
3377
Tracker GPX File
  53:44:00
           
30 7th Tandem Unlimited Bill McCanse
Chad Keeth
TC – Raeann McCanse
TC – Clay Snell
15
Tracker GPX File
  53:51:00
           
31 9th Unlimited Chris Elliott
Joey Tidwell
Stacy H Greer
Ty Taylor
TC – Kelly Williams
TC – Andrea Taylor
2016
Tracker GPX File
  54:05:00
           
32 8th Tandem Unlimited Jeremy Deming
Tyson Gerber
TC – Dana Gerber
TC – Alex Taylor
121
Tracker GPX File
  54:17:00
           
33 1st Novice Corwin Ames
Lawson Jessee
TC – Abbey Ames
TC – Gene Ames
7
Tracker GPX File
  55:15:00
           
34 10th Unlimited Christopher Francis
John Moore
Mike Smith
TC – Mic Chrisman
TC – Johanna Smith
963
Tracker GPX File
  55:55:00
           
35 4th Solo Unlimited Matt Sandel
TC – David Nollsch
TC – Damon McWhorter
1978
Tracker GPX File
  56:11:00
           
36 2nd Standard Garrett Meeker
Doug Johnson
TC – Vaughn Johnson
TC – Kelli Johnson
5193
Tracker GPX File
  56:52:00
           
37 11th Unlimited Matthew Beran
Michael Beran
David Dunnington
TC – Maribeth Beran
TC – Julia Johnson
808
Tracker GPX File
  57:42:00
           
38 12th Unlimited Greg Frank
Derrick Lee
Daniel Curry
Jack Landau
TC – Miranda Wait
TC – Michael Lee
5150
Tracker GPX File
  57:57:00
           
39 2nd Mixed Larry St. Clair
Sonja St Clair
TC – Kelly Frank 
4075
Tracker GPX File
  58:06:00
           
40 4th USCA C2 Chacho Cahill
Wayne Thorp
TC – Jennifer Thorp
TC – Kambra Thorp
705
Tracker GPX File
  59:18:00
           
41 9th Tandem Unlimited Benjamin Duckett
Greg Whittaker
TC – Constance Harris
TC – Emily Duckett
728
Tracker GPX File
  59:20:00
           
42 5th Solo Unlimited Justin Brzozowske
TC – Carol Brzozowske
TC – Roger Barrett
1966
Tracker GPX File
  59:29:00
           
43 5th USCA C2 Michael Markowski
Steven Markowski
TC – John Markowski
TC – Diana Markowski
505
Tracker GPX File
  59:35:00
           
44 2nd Novice Christopher Bowes
Wade Woehrmann
TC – Nancy Bowers
TC – Nathaniel Lail
1963
Tracker GPX File
  59:44:00
           
45 6th Solo Unlimited James Ward
TC – Janet Ward
TC – Jennifer Brown
2780
Tracker GPX File
  60:07:00
           
46 7th Solo Unlimited Matthew Bonura
TC – Christi Lancaster
TC – Jay Bonura
224
Tracker GPX File
  60:31:00
           
47 2nd USCA C1 John Maika
TC – Myla Weber
TC – Andra Millian
1155
Tracker GPX File
  60:45:00
           
48 10th Tandem Unlimited Joe Decker
Mark Jones
TC – Nicole Decker
TC – Sarah Jones
69
Tracker GPX File
  60:55:01
           
49 11th Tandem Unlimited Mike Durkin
Sean Dickson
TC – Penny Dickson
TC – Nicole Durkin
1913
Tracker GPX File
  60:55:02
           
50 3rd Novice Mike Howard
Paul Pape
TC – Jennifer Keirnan-Pape
TC – Amber Howard
1973
Tracker GPX File
  61:38:00
           
51 12th Tandem Unlimited Michael Martin
Ted Slaughter
TC – Kate Martin
TC – John Smith
616
Tracker GPX File
  61:55:00
           
52 13th Tandem Unlimited Kent Fish
Mike Buck
TC – Kim Buck
TC – Anne Fish
6356
Tracker GPX File
  63:11:00
           
53 8th Solo Unlimited Erin Magee
TC – Chris Stevenson
497
Tracker GPX File
  63:22:00
           
54 14th Tandem Unlimited Calvin Clark
Marshall Moore
TC – Keith Patrick
TC – Dyana clark
6255
Tracker GPX File
  63:36:00
           
55 4th Novice David Kaiser
Daniel Oko
TC – Kim Kaiser
TC – Jean Olden
123
Tracker GPX File
  63:37:00
           
56 5th Novice David Earnest
Andrew Noonan
TC – Aubrey Barnhart
TC – Joanna Lehrmann
2424
Tracker GPX File
  65:47:00
           
57 15th Tandem Unlimited Chris DeLong
Taylor Hering
TC – Yalda Hamadanian
10
Tracker GPX File
  65:47:01
           
58 13th Unlimited Colin Dodd
John Peterek
Ian Kolda
TC – Jim Clark
TC – Anna Barton
3730
Tracker GPX File
  67:32:00
           
59 6th USCA C2
1st Adult/Child
Chuck Scheidt
Waylon Scheidt
TC – Stacey Scheidt
TC – Kirk Scheidt
100
Tracker GPX File
  67:32:01
           
60 6th Novice John Plemmons
Michael Harris
TC – Chris Tomhave
1865
Tracker GPX File
  68:15:00
           
61 3rd Mixed Joe Hunt
Patty Hunt
TC – Tommy Masterson
TC – Joe Keefe
1775
Tracker GPX File
  70:46:00
           
62 9th Solo Unlimited Pete Binion
TC – Jim Webber
326
Tracker GPX File
  70:56:00
           
63 7th Novice Chris Jacobs
Ryan Dotson
TC – Chris Franks
TC – Vincent Boarini
8326
Tracker GPX File
  71:15:00
           
64 10th Solo Unlimited Robert Briggs
TC – Pat Petrisky
TC – John Valdivia
1111
Tracker GPX File
  71:47:00
           
65 8th Novice Joshua Champaign
Patrick Schreiber
TC – Pat Schreiber
TC – Bobby Scott
4500
Tracker GPX File
  72:13:00
           
66 9th Novice Kelly Stone
Marci Kile
TC – Steve Fonville
6006
Tracker GPX File
  72:32:00
           
67 16th Tandem Unlimited Kennith Startz
Mac McCann
TC – Laura Startz
TC – Nick Startz
5278
Tracker GPX File
  72:35:00
           
68 11th Solo Unlimited Christopher Mullee
TC – Cindy Bick
TC – Stephanie Morris
1802
Tracker GPX File
  72:39:00
           
69 10th Novice Jim Clark
Roy Kleinsasser
TC – RG Ratcliffe
5760
Tracker GPX File
  72:43:00
           
70 4th Aluminum David Lill
Bruce Upham
TC – Emily Lill
TC – Tracie Upham
2203
Tracker GPX File
  73:10:00
           
71 3rd Women's Team Debbie Sackett
Tina Sackett
TC – Dale Tilson
TC – Thomas Coker
6161
Tracker GPX File
  78:02:00
           
72 5th Aluminum Daniel Listi
Tony Listi
TC – Eric Engelhardt
TC – Jeff Brode
7179
Tracker GPX File
  78:53:00
           
73 12th Solo Unlimited Andrew Davis
TC – Jessica Davis
TC – Jim Buckner
556
Tracker GPX File
  79:28:00
           
74 13th Solo Unlimited Jay Fox
TC – Bob Hutchins
TC – Tom Gabriel
5300
Tracker GPX File
  80:39:00
           
75 17th Tandem Unlimited Mark Taylor
Pat Stroka
TC – Jeff Taylor
TC – Doyle Mosier
6755
Tracker GPX File
  80:41:00
           
76 11th Novice Brooks Porche
Randall Moore
TC – Richard Porche
TC – Bryan Porche
3240
Tracker GPX File
  82:31:00
           
77 14th Solo Unlimited Alfred Andrews
TC – Terrie Thompson
1717
Tracker GPX File
  82:48:00
           
78 14th Unlimited Paul Glisson
Clint Simmons
Adam Felfe
Brendan Puthoff
TC – Emily Addlesperger
TC – Rachel Simmons
1004
Tracker GPX File
  88:40:00
           
79 15th Solo Unlimited Glenn Burrow
TC – Dale Burrow
1337
Tracker GPX File
  89:40:00
           
80 16th Solo Unlimited Bob Wise
TC – Melanie Wise
TC – Les Schafer
575
Tracker GPX File
  98:41:00
           
81 4th Mixed Chelsea Keenan
Joseph Lyon
TC – Robert Lyon
TC – Sydney Lyon
8
Tracker GPX File
  98:43:00
           
DNF   Martha Adame
Jeannie Hale
TC – Adam Adame  
5261
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   Richard Ameen
TC – Samantha Ameen
TC – Tami Ameen
8005
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   Jon Schoepflin
TC – Austin Leger
TC – Shannon Schoepflin
41
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   Michael McGuire
TC – Michael McGuire
9969
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   BJ Dobbs
TC – Crystal Dobbs
TC – Brenda Rogers
6988
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   Michael Tecci
TC – Joe Graef
TC – Melanie Boudreaux
8387
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   Eric Whicker
Teddy Gray
TC – Joy Emshoff
11
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   David Carlson
TC – Tom Phillips
TC – Henry Meyer
717
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   Kent Patteson
Brenden Patteson
TC – Gene Patteson
TC – Tammy Garman
2204
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   Mark Netland
TC – James Netland 
146
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   Doug Rhude
TC – Dan Cantu
62
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   Cloud Richards
Matt Beahm
TC – Matt Kruetz
TC – Cloud Richards
777
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   Fredrick Bondurant
TC – John Haffner
TC – Brenda Bondurant
445
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   Rocco Moses
TC – Paul Moses
TC – Colt Trant
8485
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   Richard Drake
Rick Drake
TC – Tina Drake  
4162
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   David Hammond
Andrew Ranallo
Randy Hern
TC – Katy Lancaster
TC – Angela Ranallo
1861
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   Heather Smart
TC – Evelyn Johnson
TC – Brandon Castro
1108
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   James Hunt
Jacob Galindo
TC – Alyssa Hunt
TC – Brittani Shafer
322
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   Peter Tupker
TC – Duangchai Intalek
TC – Peter Tupker
527
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   Henry Mecredy
TC – Evan Mecredy
TC – Henry Taylor
1714
Tracker GPX File
   
           
           
           
DNF   Deon Madsen
TC – Woodrow Courtney
1787
Tracker GPX File
   

Safari Sponsors